Potíže s kunou se často rozrostou do obřích rozměrů. Nezřídka se stává, že osvědčené babské rady, odpuzovače ani plašiče na kunu nefungují. Jaké máme další možnosti?

Je kuna chráněná?

Kuna je od 1. března do 31. října hájená. Lovit se tak může jen od listopadu do února. Jenže pokud se potřebujeme zbavit kuny v zahradě, chatařské oblasti či v městské zástavbě, máme smůlu. Tato místa nejsou honitbami a proto tam nemůže kunu zastřelit ani myslivec.

Past jako krajní řešení

Další možností je odchyt kuny do průchozí živolovné pasti, tzv. sklopce. Sklopce na kuny se vyrábějí z pozinkovaného drátu v různých velikostech a jejich cena často přesahuje tisícovku. K vnadění se doporučují laskominy, které mají kuny zvláště rády - čerstvá vejce, uzené makrely, sušené švestky, používají se i specielní granule na lasicovité šelmy. Pokud hrozí nebezpečí, že by se do pasti mohla chytit např. kočka, pak jsou prý nejvhodnějším vnadidlem na kuny sušené švestky.

Nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že bychom měli pravidelně nastraženou past kontrolovat a ulovenou kunu posléze někde vypustit. Použití pastí není vhodné pro místa, kde býváme jen občas.

Osvědčený trik, jak navnadit kunu

O tom, že trápení s kunami si zažívali i naši předci, svědčí rady na lov „zchytralé“ kuny v knize Zlatá domácí kniha z roku 1873: „Kuny, zvláště kuna skalní, jsou lstivostí a krvelačností svou drůbeži ještě nebezpečnější nežli liška. Chytá se do želez, avšak ostrým svým čuchem snadno pozná, že se člověk želez dotknul a pak se jich vystřihá. Položíme tedy železa, nedotýkajíce se jich prostou rukou a posypáme je bohatě plevami. Kuna nepozná pak spolupůsobení člověka a snadno se uloví.

Ostatně se musí i vnada pečlivě připravit, protože kuna si vybírá. Nejlépe se vnadí čerstvým máslem, husím sádlem, kočičí mátou, kafrem, feniklem a kozlíkem. Aby se navnadila, položíme nejdříve na obyčejnou její cestu vejce; ona se ho první den ani netkne, avšak zanechá vedle něj něco trusů. Týž musí do druhého dne nedotknut pozůstati, kuna pak nabude smělosti, a zajisté se chytí, jestli jsme železa pečlivě uschovali. Mnohdy ale zchytralá kuna nijakým spůsobem se podvesti nedá a tu si drůbež v holubních a kurnících nejlépe pojistíme, když místa, kudy obyčejně vylézá, plechcem pobíjeme."