Po líném létě je podzim trochu rušné období. Čeká vás česání ovoce, úklid zahrady, zazimování rostlin, keřů a stromů… A aby toho nebylo málo, tak i prevence domku či chaty proti návštěvě nezvaných hostů.

A věřte, že na zimu by se jich k vám „pozvalo“ opravdu hodně. Jedním z nejvděčnějších nocležníků by určitě byla kuna. Tahle na první pohled chlupatá a roztomilá šelmička dokáže z vaší půdy udělat kůlničku na dříví. Jak?

Autor videa, Fix and Drive, vám poradí, jak se zbavíte kuny. Více na kanále YouTube.com.

Zdroj: Youtube

Ničitel všeho...

Tak třeba pokud máte na střeše tepelnou izolaci, kuna vám ji nejdříve všude vytahá a pak rozkouše, případně rozcupuje na padrť. Nezastaví jí ani dráty či kabely, které mají do vašeho příbytku přinášet elektrický proud, coby zdroje energie a světla.

I před nimi (byť jsou z tužšího materiálu) se zvíře nezastaví a okouše vám je spolehlivě jako turecký med. Takže riskujete nejen elektrický zkrat, ale rovnou požár! Tím ale adrenalinové soužití s kunou nekončí… Byly případy, kdy dokonce zničila těsnění u auta!

Trus všude, kam se podíváte

Měli byste vědět, že kuna jakožto spolubydlící není dvakrát čistotná. Pokud jí dáte (ne)dobrovolně azyl na půdě, můžete si být jisti, že tam už jen tak nevkročíte. Kuna si totiž svůj terén značkuje výměšky žláz a trusem. Její exkrementy jsou obzvlášť páchnoucí. Obsahují zbytky nestrávené potravy, která je pro lidský nos naprosto nepřijatelná. Obsahují navíc viry a bakterie, které by vám mohly uškodit na zdraví. Tak pozor!

Tablety a stromeček do auta

Vyštípat kunu z příbytku není žádná legrace. Zvíře se svého dobrého bydla drží zuby nehty, takže se obrňte trpělivostí. K jeho zastrašení můžete použít různé moderní pachové odpuzovače jako jsou naftalínové nebo chlorové tablety, které stačí hojně rozvěsit do prostoru. Podobný účinek má i „voňavý stromeček“ do auta, který je velmi aromatický a kuna ho nesnáší.

Pozdrav od predátorů

Zaplašit kunu můžete i jinak. Naše babičky využívaly cokoliv, co našly ve své domácnosti. Třeba vyčesané lidské vlasy nebo kočičí chlupy! O kunách se totiž traduje, že se bojí ostatních predátorů (k nimž kočka i člověk patří), proto není na škodu dát srst na různá místa na půdě.

Stejně nelibě může na kunu působit nějaké aromatická věc jako je voda po holení. Naši předkové ji údajně injekční stříkačkou nanášeli do vyvrtaných dírek v půdních trámech. Jestli to funguje, nevíme, ale jedno je jisté – jakýkoliv aromatický odpuzovač musíte po čase vyměnit, protože vyčichne!

Kombinace zvuku a světla

Mezi nejúčinnější odpuzovače patří i ultrazvukový plašič. Funguje tak, že vyluzuje příliš vysoké tóny, které kunám vyloženě vadí. Bohužel nejde ale o všespásný vynález! Často se stalo, že si kuna na zvuk zvykla a bydlela na půdě dál.

Proto odborníci doporučují dražší plašiče, které mají proměnlivou výšku tónu a zároveň mají světelný efekt. Stačí, aby se do blízkosti přístroje dostala kuna a hned se rozsvítí LED žárovka, která zvíře zažene pryč.

Související články

Zdroje: www.idnes.cz, www.bydlimekvalitne.cz