Můžete je vidět, jak odpočívají na záclonách, bílých zdech nebo šatníku či špajzce. Tihle drobní motýlci působí na první pohled mírumilovně. Neštípou. Nekoušou. Nebzučí. Neotravují vzduch. Přesto však škodí ve velkém. V Čechách se nejčastěji vyskytují dva druhy molů – mol šatní a mol potravinový. Jak je můžete od sebe rozlišit?

Na videu se dozvíte, jak odpudit potravinové moly a nejen to:

Zdroj: Youtube

Moli šatní

Tito motýlci mají celé tělo stříbřitě bílé. Narazíte na ně v tmavých a vlhkých místech vaší šatní skříně, která je pro tenhle hmyz jednou velkou restaurací. Zajímavé je, že hlavními jedlíky nejsou ani tak velcí moli, ale jejich četné potomstvo, jejichž larvy můžete najít na různém druhu oblečení. Moli mají nejraději přírodní materiály, které obsahují keratin. Jde zejména o vlnu, vlasy, kůži, peří, bavlnu.


Co dělat, aby vás nenavštívili?

Přichystejte jim nehostinné podmínky. Jak? Jednoduše, dělejte věci, které moli nemají rádi. Větrejte (i když venku není zrovna nejlepší počasí). Pečlivě uklízejte skříň a jednou za čas vyperte i věci, které jste dlouho neměli na sobě. Neukládejte do šatníku vlhké oblečení, které by mohlo nezvané hosty jen přivábit. A určitě z místností odstraňte papírové tapety. Šatní moli je milují a budují si v nich své tajné skrýše.

Vypuďte je vůní

Inspirujte se tipy našich babiček, které šatní motýlky vyháněly ze skříní pomocí aromatických látek. Moli je nesnáší a dlouho v jejich přítomnosti nevydrží. Jak na to: Zavěste do šatníku pytlíčky s levandulí, pepřem nebo smrkovým jehličím. Dobře funguje i aromatické mýdlo, které prádlo hezky provoní, ale škůdcům neudělá dobře.

Nastražte pasti

Svou hmyzí čeládku nalákejte na misku s pivem nebo směsí, kterou jste si namíchali z octa a melasy. Nádobu položte poblíž šatníku a uvidíte, kolik škodné se do ní chytí.

Jděte na to chemicky

Pokud nechcete ztrácet čas, použijte chemii. Na domácí použití jsou vhodné přípravky s feromony, případně lapače s lepivým povrchem, které obsahují insekticidy. Dobrý je například Cytrol Dust (insekticidní popraš), případně pyretroidní práškové koncentráty jako Cytrol Forte, Vulcan Super 10 Ec nebo Bandit Super.

Moli potravinoví

Jejich zvláštností je, že jsou dvoubarevní. Horní část těla mají světlou, spodní tmavší. Tito moli milují sypké potraviny (mouku, rýži, ovesné vločky, müsli, ale nepohrdnou i čajem. Najít je můžete i v čokoládě. Klasickým znamením jejich přítomnosti jsou malé pavučinky, kterými svou potravu vždycky opředou. Jakmile najdete takto zasažené potraviny, všechny bez pardonu vyhoďte! Je totiž možné, že pilný mol do nich nakladl zárodky své budoucí generace.

Co dělat, aby se od špíže drželi dál?

Po nákupu všechny sypké potraviny, jako je kakao, ovesné vločky, mouky či rýže, přesypte do uzavíratelných dóz. Stejné doporučení platí i pro sušené ovoce či houby, kterým prospěje, když je „zavíčkujete“ společně s aromatickým bobkovým listem. Tenhle zelený lístek totiž funguje jako přírodní odpuzovač molů, stejně tak jako hřebíček, citronová kůra či levandule. Pokud chcete, můžete do špajzky dát jako podklad noviny. Moli nesnáší tiskařskou čerň!

Vyhlaste generální úklid

Bohužel bez námahy se tohoto motýlka jen tak nezbavíte. Zkuste tedy zmobilizovat poslední síly (i další členy rodiny) a společně proberte zásoby. Pytlíky napadené moly okamžitě vyhoďte. Zbytek uzavřete do sklenic. Police a skříně důkladně vysajte a vymyjte octem, který funguje jako dezinfekce.

Použijte feromonové pasti

K zachycení škodné můžete použít feromonové pasti na moučné moly, které fungují i jako prevence. Dobré jsou i speciální mucholapky proti molům.

Související články

Zdroje: www.pasti.cz, www.dewolf.cz