30. 6. 2010

Jak se zbavit molů

Moli, moli, moli… Jsou ve skříních doma, je jich plná spíž na chalupě, občas vyletí z povlečení ve městě i na venkově. Stali se nevítanými spolubydlícími. Přitom ochrana proti nim je jednoduchá. Jen se k ní odhodlat.

V dobách dávných i nedávných se na moly používaly nejrůznější recepty. Většinou fungovaly krátce a nespolehlivě. Traduje se například, že pomáhaly noviny, molům totiž nevoněla tehdejší tiskařská čerň.V šatníku také můžeme rozsypat černý pepř.

A chceme-li šatní moly pochytat, spolehlivě prý zafunguje směs jednoho dílu melasy se dvěma díly octa v odkryté nádobce. Jenže všechny tyhle recepty nevydržely dlouho, zaneřádily skříně nebo spíž a nadělaly pak více škody než užitku. A především: prostředky sice moly z jednoho místa dokázaly jakž takž vypudit, zničit je ale nikdy spolehlivě neuměly.

Jak se dostanou do bytu?

„Potravinoví moli se do domácnosti dostanou většinou při nákupu potravin, nebo už jsou v domě. Ve světlících, ve stoupačkách, v technickém zázemí bytů, pod tapetami... A velmi často k nám prostě vletí oknem,“ říká MUDr. Jaroslava Zelenková, vedoucí referentka pro státní správu Hygienické stanice hlavního města Prahy. „Podobnou cestou se do našich skříní, kabátů či koberců dostanou i moli šatní.“

mol

Kde je najdeme a jak je poznáme?

Má-li malý motýlek stříbrná křídla, jde o mola šatního. Jsou-li na jeho křídlech tmavé skvrny, je to mol potravinový.

Ti první dokáží udělat paseku v šatníku, ti druzí ve spíži, ale všichni působí finanční škody domácnostem, protože znehodnocují jak šaty, tak především potraviny.

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle.
Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit. Obrovskou chybou totiž je, když vyhodíme třeba jen část mouky nebo jiné poživatiny, kde jsme mola objevili. V potravinách totiž zcela jistě ještě přežívají nakladená vajíčka.

Jak se jim ubráníme?

potravinyObrana proti potravinovým molům je v podstatě velmi jednoduchá. Stačí používat moderní prostředky a nástrahy. Prostředky by měly obsahovat látku, která přivábí samečky, ti se přilepí na papírový proužek s lepem a jejich smrt pak přeruší reprodukční cyklus.

Při volbě těchto prostředků je třeba dávat pozor, aby neobsahovaly insekticidy. Aby totiž byla ochrana proti molům účinná, musíme ji dávat do blízkosti potravin; proto také musí být bez jakékoliv vůně.

Nejlepší prevencí je uchovávat suché potraviny v dobře uzavřených nádobách a pravidelně používat moderní prostředky a nástrahy, které jsou vysoce účinné a chrání před moly až šest týdnů.

Proti šatním molům použijeme přípravky ve spreji, kterým vystříkáme skříň. Naprostou novinkou jsou pak prostředky v podobě gelů (např. zcela nový Raid), sáčků nebo celosezonních prostředků zvaných Čtyři roční období. Oděvy pochopitelně musíme také pravidelně větrat a proklepávat stejně jako koberce a přikrývky. A přitom rovnou vyměníme i ochranné prostředky.

A jak zabránit, aby se škůdci do bytu nedostali?

„Je to docela složité,“ říká doktorka Zelenková. „Vedle těsnosti oken je pochopitelně důležité správné uskladnění potravin ve vhodných uzavíratelných nádobách či obalech a pochopitelně prevence v podobě účinného dezinsekčního přípravku k hubení hmyzu.“

mol šatní

Moli se bojí světla

Proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhko, nesnášejí velký chlad ani velké teplo, pokojová teplota je pro ně tedy ideální. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší.

  • Skříně proto pravidelně čistíme vlhkou prachovkou,  police vysušujeme a vnitřní plochy skříně netapetujeme, aby se moli neusadili v záhybech.
  • Čas od času skříně vyprázdníme, kompletně vyčistíme a vyměníme také ochranné prostředky.
  • Šatstvo pravidelně větráme na vzduchu a ukládáme na jiná místa.
  • Oděvy, které jsme dlouho nepoužívali, jednou za čas vypereme nebo vyčistíme. Do skříně ukládáme jen suché oděvy.

Pro Receptář Jaromír Pohan, foto Vladimír Motyčka a Shutterstock

Pro Receptář.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmmínusdva = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

mole

(VWPsQNu6jYmKDd9.VWPjEp~6Kx), 7. 8. 2014, 22:25

Tak moje skúsenosti s moľami sú asi také: prišla som nato, že tie lapače naozaj lákajú všetky mole v dome priamo do potravinovej skrine, vyhodila som skoro všetko, akurát pár kíl múky ktoré používam som nechala, strukoviny spolu s vlačkami sú v mrazaku, cestoviny som šupla tiež, aj ryžu, no mám pocit že cez leto je v dome oveľa viac molí, vrngajú všade už som z toho na nervy, veď ani toľko múch koľko molí mi lieta po dome, biolit alebo niečo podobné nechcem veľmi používať nakoľko máme malé detičky, vie niekto dať dobrú radu?

mol potravinovy

(martina), 27. 10. 2013, 11:57

ja s nimi bojuji tady v panelaku pomalu rok a jsem zoufala!je jich strasne moc,uplne se roji v te spajzi-denne zabiju2-4cely strop mam flekaty..zkousela jsem bobkovy list,hrebicek.mam pocit,ze to funguje,protoze parkrat jsem moli zazila(videla)az jen v potravine,ale ne nikdy jak takhle lezou po strope ty jejich larvy(a ze jich je).myslim,ze chteji utect-jenze na chodbu a hned naproti je muj byt a dnes se ukazali uz i tady na strope:-(jsem zoufala..pritom uz pres rok potraviny prohlizim,vse je v krabicich a v nekolika vrstvach igelitovych tasek,ob mesic vyklizim spajzku a furt nemuzu najit zdroj.asi jsou sousedovic a u nas se jim zalibilo:-)

odpověd

(q8AkQMQL-fmMFYqTVvdjcLenVvbjcL), 9. 10. 2013, 16:52

Moli,to je potvůrka,která se nedá zničit ani noviny,tabák,listí ,spreje,gely,melasa atd Jakmila Vám nakladou vajíčka ,tak nezvládáte nic ani vaky na oblečení .Ti dokonce nakladli vajíčka přímo dovnitř,Všechny přípravky jsou jen o reklamě ale učinek žádný Vyhodili jsme skorocelou skřín ,každy den pytel někdy dva a je to nerovný boj.Tak ani melase atd nepomáhá.Vlastní zkušenost ani odborníci si nevěděli rady,bud postřikat chemii ,ale není zaručeno že je to vyhubí,A z druhéstrany tam bydlí maléděti a to nedoporučují,mohlo by se v budoucnu,u nich objevit,různé příznaky
Kdo nezažil neuvěří
když někomu to říkám, tak vám řekne ,aspon si koupíš nové věci:)ale už ho nenapadne že to může být všude v záclonás v koberci,sedačce,oblečení,povlečení atd...Bohužel moli vyhrávají

prosím o radu

(q8AkQMQL-fmMFYqTVvdjcLenVvbjcL), 3. 10. 2013, 17:46

Dobrý den ,jsme už zoufalí .Má někdo radu jak se zbavit šatních molů.Moje dcera s nima bojuje už od dubna.Né jen co vyhodila oblečení ,ale taky utratila za spoustu výrobku protu molům ,vyzkoušela i spoustu rad,od levandule ,cedru,různé listí,tabak atd.Další vyhozené peníze a moli si čí dál vychutnávají její oblečení ,kladou vajíčka a ona bojeje .Je to prostě nerovný boj .Má někdo osvědčenou radu jak na ně Moc děkujiJana

mol potravinový

(Hana), 20. 6. 2013, 00:04

Kromě toho, že dávám pozor, co kupuji, se mi osvědčil bobkový list ve spížce. Molové papírky jsou sice fajn, ale lákají moly z širého okolí.

RE: mol potravinový

(Mára), 23. 4. 2014, 12:04

Zdravím, v žádném případě nekupujte feromonové lapače. Pokud chcete lapat pomocí feromonů, udělejte si domeček (z krabice, nejlépe dřevěný) a krabici umístěte do venkovních prostor například za okno, kterým nevětráte), jinak budete mít samečků plný byt. Sice přerušíte rozmnožovací cyklus, ale je opravdu odporné mít pak po bytě desítky samečků a hlavně návštěvy nemusí ani rozlišit že se jedná o potravinové a bude vám nepříjemné každé návštěvě vysvětlovat, že se jedná jen o samečky, kteří jsou neškodí. Navíc pak vám v bytě těmi feromony načíchne vše, i oblečení a tak se není čemu divit, když pak jdete ve večerních hodinách po ulici s přítelkyní a sedají na vás samečkové potravního mola. Lákadla prostě domu nekupovat!!!! Pouze odpuzovadla!!! Lákadla dávat jen ven...

RE: mol potravinový

(smeta), 26. 7. 2013, 10:21

zkuste feromonový lapač - pochytá samečky a moli se přestanou množit -
mám je v bytě taky a funguje, nasadil jsem před měsícem a stavy se výrazne snížily :-)

mol a co s ním

(r8ys1b5l4lm.Cp~d4ivnZc), 19. 6. 2013, 19:27

Moje dobrá známá vždy říkala, usuš květy olivy (je jich dnes kolem všude dost) a dej do plátěného pytliku a pověs do skříně. Mol nemá rád tuto vůni.

fuj

(šárka), 10. 6. 2012, 19:26

fuj fuj ty sou priserny, jdou z odpadu a zbavit se jich jde asi jen tezko, protoze kdyz je toho dost v kuchyni, hlavne do orechu hodne jdou'

likvidace moučných molů

(VWPsQNuwc8m.Cz~l9.Ey.YsVVt%jFm4Umbm~g), 11. 10. 2011, 12:20

Poraďte,jek se zbavit moučných molů v paneláku

RE: likvidace moučných molů

(Moložrout), 12. 10. 2011, 11:37

Hlavně se zbavte všech, co lze najít (mouka, cukr a podobné skrýše) a pak nasa´dte ta feromonová lepítka viz. článek http://www.ireceptar.cz/jak-usetrit/domacnost/jak-se-zbavit-moucnych-molu/

Pomáhá pryskyřice

(Marie Marhefková), 23. 7. 2010, 17:42

Z lesa si přineseme větvičku borovice se smolou a umístíme ji do malé plastové krabičky. Víko i boky předtím propícháme žhavým hřebíkem. Krabičku položíme na dno skříně. Moli zmizí a prádlo bude navíc vonět. Po čase větvičku vyměníme.

Jedině pořádek a čistota

(Pavel Dunaj), 23. 7. 2010, 17:39

Výskyt prvního mola v bytě jsme podcenili a tudíž ho ani nechytali (byl spatřen ve svitu televizní obrazovky), ale najednou byli všude (i na chodbě panelového domu), což už byl problém. Lapací destičky nepomáhaly. Všiml jsem si, že si moli sedali na stejná místa, pravděpodobně je tam lákaly nějaké pachy, proto jsem podnikl určitá opatření. Do všech oken, která běžně otvíráme, manželka vyrobila sítě ze silonových záclon (přichyceny připínáčky na vnější rám), vymalovali jsme stropy (souběžně se v té době také malovalo na chodbách domu) a saponátem omyli všechna místa, kam moli předtím sedali, tedy rámy dveří, oken a podobně. Pokud se i potom nějaký mol objevil, chytil jsem ho smetákem (neudělá se šmouha) a místo okamžitě vydezinfikoval. Uběhlo pět let a máme po problému.

Moli

(Irena), 1. 7. 2010, 00:05

Dobrý den,má vyzkoušená rada na téma mol potravinový,zní,otevřené lahvičky s celou skořicí a hřebíčkem,čím víc,tím líp a mol šatní?Prázdné pytle a pytlíky od pracích prášků nevyhazuji,ale vkládám mezi oblečení,které tak často nenosíme.Skříně voní a mola nevidím a kdyby přece,tak ho zabiju!Zdravím.

moli

(VWPsQNusc.AkDYTuVVSsQNu), 29. 6. 2010, 23:20

Jednou jsem vyzkoušela ty lapací destičky a měla jsem pocit, že se k nám sletěli moli z celého paneláku:-(
Právě v této době se u nás vyskytují jak šatní, tak potravinoví, ale nemohu přijít na jejich sídlo...vyklepávat všechno oblečení, to si nedovedu představit.

RE: moli

(VWPsQNuj-lxkQNs6JyvjFo), 16. 6. 2012, 17:13

Stejný zážitek mám taky, ale co jsem vyklidaila spíži, vydezinfikovala desinf. přípravkem Bacillol plus, mám s molema klid. R

moli

(VWPsQNuA9%EsUYTuVVSsQNu), 8. 8. 2009, 16:46

Já jsem zkusila jednu radu.Zbavím se potravinových molu tak,že to co koupím-mouku,těstoviny,luštěniny,cukr,strouhanku,škrob atd.dám na 24hodin do mrazáků,a poté proseju mouku atd.těstoviny uložím a vše do dobře uzaviratelných nádob.A do skříně proti molům,ukládám oblečení čistě vyprané a neonošené.Teda myslím tím mám ne sobě jde to hned do prení.A jednou za čas proklepávám již uložené věci.Funguje to!

(star), 3. 5. 2009, 10:09

Už s těma mrchama bojuji od ledna a taky nic

(Pepan), 28. 8. 2008, 15:04

Radím prodat byt a koupit jiný,bez molů...

(VWPsQNuFhMNVmk4Vj7aPZYTw), 24. 8. 2008, 17:41

Dobrý den.Molu se snažim zbavit už půl roku,a žadny raid nebo věšačky 4 roč.obdobi nepomahai,mate nějake jiné nápady.Děkuji.N.

Téma: Ako sa zbaviť môl

(VWPsQNuN4evk3YTuVVSsQNu), 23. 6. 2012, 12:20

My sme takisto mali takýto problém. Moly sa často nachádzajú na miestach ako je špajza v múke, najmä v orechoch. Skús preveriť aj sušené huby, ryžu, a cestoviny. Všetko bez milosrdnosti vyhoď. Odporúčam takisto kúpiť najmodernejšie náplaste na stenu a spreje. Mole neznášajú vlhkosť, čierne korenie a vôňu levandulí. Dávaj pozor aj na potraviny ktoré kupuješ. Keď máš podozrenie na mole ale nie si si istá, daj ich na 3 hodiny do mrazáku.

Co najdete ve zpravodaji?
Podívejte se na ukázku...

PředchozíDalší
Portál provozuje Tarsago | © 2018 VIZUS & Tarsago | kontakt | Používáme redakční systém Vizus CMS