Přestože jsou zpravidla pavouci, kteří často navštěvují naše domácnosti, neškodní, jsou i užiteční. Loví totiž nežádoucí hmyz. Pro mnohé z nás však nebývají zvanými hosty a příjemnými společníky a jediným cílem je nějakým způsobem pavouky odehnat. Nemusíte sahat hned po chemii, stačí využít účinné prostředky, které pavoukům pobyt znepříjemní a donutí je změnit své teritorium.

Jak se zbavit pavouků ve vašem pokoji se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Endro:

Zdroj: Youtube

Proč nás pavouci navštěvují

Pavouci se vyskytují téměř v každé domácnosti. Hledají především tmavá místa s možným zdrojem potravy. V chladnějším období se stahují tam, kde je zároveň teplo. Pokud máte z pavouků fóbii a zalíbilo se jim právě u vás, zkuste některou z osvědčených metod.

Začněte úklidem

Pokud chcete pavouky „vystěhovat“, začněte vždy pečlivým úklidem. Buďte důkladní a myslete i na dokonalé vyčištění všech koutů a skulin, kde se pavoukům líbí. Nikde by neměl být ani drobeček a stejně tak výskyt jakéhokoliv hmyzu. Ten je totiž pro pavouky největším lákadlem jako zdroj potravy. Pavučiny likvidujte pravidelně a vždy co nejdříve po výskytu.

Nezvěte zbytečně pavouky domů

Mějte na paměti, že pavouci se k vám domů dostanou nejen otevřenými okny a dveřmi, ale i každou zbytečnou skulinkou. Proto pečlivě zadělejte veškerá přístupná místa a používejte ochranné sítě. Velikým lákadlem je pro pavouky také rozsvícené světlo, proto při větrání mějte raději zhasnuto. A které přírodní prostředky můžete v boji proti pavoukům využít?

Ocet

Pavouky dokonale odpuzuje kyselost octa a můžete použít jakýkoliv druh. Stačí si připravit roztok z vody a octa, které smícháte v poměru 1:1 a pomocí postřikovače ho budete aplikovat na místa výskytu.

Máta peprná

Máta peprná je také jedním z nejúčinnějších repelentů proti pavoukům. Můžete ji použít čerstvou nebo sušenou. Čerstvé lístky máty rozdrťte mezi prsty a vložte je do látkového sáčku, který umístěte do lokalit, kde se pavouci vyskytují. Sušené lístky máty můžete také rozprostřít po podlaze nebo po okenních parapetech.

Hřebíček

Pavouci nesnášejí pronikavé vůně, a proto je odpuzuje i aroma hřebíčku. Použijte je podobně jako mátu, buď je volně rozmístěte do inkriminovaných míst nebo je vložte do prodyšných sáčků. Stejně tak lze využít i hřebíčkový olej, který budete aplikovat pomocí rozprašovače.

Citrusové plody

Boj s pavouky si můžete usnadnit i ostrou vůní citrusových plodů. Lze využít nejen citrony, ale i limetky, pomeranče, mandarinky i grepy. Vymačkejte z nich šťávu, smíchejte ji s vodou a omyjte s ní místa výskytu včetně celé podlahy. Využít můžete i sušenou kůru, kterou opět položíte všude tam, kde se pavoukům zalíbilo.

Související články

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, www.denik.cz, www.bydlimeutulne.cz