Plísně v domácnosti jsou značně nepříjemným problémem. Příčinou je zpravidla nadměrná vlhkost v interiéru. Ve chvíli, kdy plíseň objevíte, nic neodkládejte a situaci okamžitě řešte. Nejenže může poškodit zdi, ale plíseň i nepříjemně zapáchá a mnohým jedincům způsobuje i nepříjemné zdravotní problémy. Nejčastěji se jedná o alergické rýmy, kýchání, kašel i mnohé kožní reakce. Pokud chcete plísním doma zamezit, vyzkoušejte jednoduchý, ale účinný způsob likvidace, a to bez použití chemie.

Jak odstranit plísně ze stěn interiéru se podívejte v tomto YouTube videu na kanále BARVY A LAKY:

Zdroj: Youtube

Základem je pravidelné větrání

Pokud chcete vzniku plísní předcházet, nezapomeňte v bytě pravidelně větrat. Především v místech, kde je vlhkost nejvyšší, tedy v kuchyni, koupelně, toaletě a ve sklepě. Stačí jen nepatrné množství vlhkosti, o které ani nevíte, a potíž je na světě. Černých flíčků si můžete často všimnout nejen v blízkosti oken, ale i na prochladlých zdech. Aby vám plíseň nezamořila celý byt, je nutné s ní začít bojovat co nejdříve.

Geniální fígl

Využijte k likvidaci plísní jednoduchý fígl, který sdílela na svém TikTok účtu ve videu známá bloggerka Blooms_abode. Video vidělo téměř milion lidí a získalo 13 000 lajků s 300 komentáři. Ukázala způsob, jak se vypořádat s plísněmi bez chemie. Místo toho šikovně využila sílu běžné domácí ingredience.

Jedlá soda

Jak sama říká, skvělým pomocníkem je v tomto případě jedlá soda. Je všeobecně známé, že soda výborně pohlcuje nepříjemné zápachy, ale málokdo ví, že jde i o výborný prostředek na plíseň. Dokonce umí tento bílý prášek také zabránit jejímu dalšímu šíření. A jak jedlou sodu přesně použít?

Prevence

Jednoduše nasypte jedlou sodu do misky a postavte ji na okenní parapet všude tam, kde hrozí vyšší vlhkost.

Jak se zbavit plísně

Pokud už se plíseň u oken vyskytla, nasypte na všechna inkriminovaná místa sodu a nechte alespoň 15 minut působit. Následně místa omyjte vodou a řádně osušte do sucha. Můžete si také vyrobit pastu, a to smícháním sody s vodou v poměru 1:1, kterou postižené lokality potřete a necháte zaschnout. Na závěr je vydrhněte kartáčkem, omyjte a osušte.

Související články

Zdroje: www.mirror.co.uk, www.m.magazinplus.cz, www.wikihow.cz