Zdroje: www.firstforwomen.com, leukegeit.nl

Roztoči trápí především alergiky

Gruntujete obden, aby alergici v domácnosti mohli žít v klidu a pohodě bez častých záchvatů? V rodinách velmi silných alergiků je zaostřeno nejen na veškerý bytový textil, ale také především lůžko a u dětí také na hračky. Co můžete udělat proto, abyste roztoče vyhnali z vaší postele? Samozřejmě nemusí jít jen o alergie, můžete prostě jen chtít čistý domov.

Způsobů, jak jim čelit, je několik. Některé způsoby jsou vhodnější a funkčnější než jiné. Co můžete dělat se zákeřnými roztoči? Základem je dobrý úklid. S matrací postele si můžete pomoci i takto.

O trik se sodou se s vámi podělí kanál TOP Zaujímavosti.

Zdroj: Youtube

Trik s jedlou sodou

Holandské hospodyně čistí jedlou sodou matrace běžně nejen proto, že soda může pomoci minimalizovat výskyt roztočů, ale také pro příjemný pocit čistoty a svěžesti. Poté, co sodu dobře vysajete vysavačem z matrace, skutečně zjistíte, že jejich povrch voní tak čerstvě, jako byste matraci nechali vyvětrat. Soda totiž napomáhá absorbovat nepříjemné pachy. Soda také absorbuje vlhkost, což by mohlo napomoci i likvidaci roztočů, ale zatím není tato domněnka nijak potvrzená. Ať už je to jakkoli, nutné je vědět, že alergii či astma způsobují nejen živí, ale i mrtví roztoči a jejich exkrementy.

Různé způsoby minimalizace roztočů tak narážejí na přetrvávající problém se zbytky roztočů, nicméně je jisté, že čím méně, tím lépe.

Jak čelit roztočům?

Minimalizace roztočů je také možné vystavením roztočů vysoké nebo nízké teplotě. Dosažení vysokých teplot je v tomto případě nerealistické, proto se nabízí zmražení některých lůžkovin či plyšových hraček v mrazáku nebo během zimních měsíců také venku na balkoně nebo zahradě. Ideální je vystavení mrazům a to až -18 °C po celých 24 hodin.

Matrace byste měli pravidelně vysávat vysavačem. Máte-li možnost čištění parou, i to se doporučuje. Vždy se ale ujistěte, že můžete matraci, polštáře nebo přikrývky také dobře vysušit.

Roztoče můžete minimalizovat také používáním speciálně tkaného povlečení, prostěradel a ochranného potahu matrace. Jsou sice dražší, ale je to právě proto, že je hustota vláken taková, aby látkou nemohli pronikat ani roztoči.

Související články