Terasy jsou velkým plus každého bytu i domku
Terasy dnešních moderních bytů vydají za zahrádky i dvorky. Mohou to být pěstírny zeleniny i ovoce, oázy okrasných květů, kde se dá grilovat, cvičit i trávit večery s rodinou a přáteli.
Protože na terase může být šrumec, stane se, že čas od času něco ukápne, rozlije se nebo se rozbije. Jak se zbavit skvrn a vyčistit i ty nejodolnější fleky? Hlavně na nic nečekejte.
Vadí vám zešedlé dřevěné podlahy na terase? Zatímco jedni čekají, kdy konečně dřevo zešedne a splyne s přírodou, jiní si nemohou vynachválit různé odstíny nového dřeva. Pokud je to i váš případ, takto dokážou profesionálové vrátit barvu dřevu. Tento a další příspěvky firmy Osmo CZ najdete na jejich YouTube kanálu.
Jak se starat o dřevo a dřevoplast na terase?
Co všechno může být podlahovou krytinou na terase? Všechno! Dřevo, dřevoplastová prkna, přírodní kámen, betonová i protiskluzová keramická venkovní dlažba, ale i koberec. Ke každému materiálu je potřeba přistupovat trochu jinak a je jasné, že ideální je vyčistit skvrnu okamžitě, než se příliš vpije, zažere a zaschne.
Na skvrny je náchylné dřevo. To se dobře ví, i když samozřejmě dřevo používané na venkovní podlahy je upravené právě pro toto použití. Nicméně dřevo čistěte jemně, po směru kresby, měkkým kartáčem i jemným čistícím prostředkem. Pak veškeré nečistoty opláchněte a dřevo vysušte.
Na červené víno platí soda nebo sůl. Mastnotu myjte jemným saponátem a spláchněte horkou vodou. Podobně je to i s čištěním dřevoplastových prken, k jejichž očistě se prodávají i speciální mycí prostředky, mastnotu můžete čistit saponátem, jinak stačí dřevoplast zametat a mýt vodou dvakrát do roka. Dřevoplast je nicméně velmi hořlavý a poškodit jej můžete stejně dobře jako dřevo.
Čištění kamene a dlažby na terasách
U kamene je třeba dát si pozor na kyseliny, se kterými může kámen reagovat. Také kámen je vhodné osušit, abyste předešli různobarevným stopám po čištění. Podle tvrdosti a úpravy je více či méně náchylný na obarvení či nasátí mastnoty. Ta se pak špatně čistí. Pokud otřete kámen hned, následky budou minimální.
Na hrubou betonovou a zámkovou dlažbu můžete použít nejen vodu, ale také jedlou sodu, která pomáhá odstranit mastné skvrny i takové, které prosákly do hloubky. Vždy okolí napřed postříkejte vodou, aby se mastnota nešířila také do okolí.
Pokud je skvrna velmi odolná, smíchejte sodu s ředidlem a tuto směs aplikujte na mastný flek. Takto potřenou skvrnu zakryjte igelitem, který je vhodné ještě navíc zatížit židlí, kamenem nebo květináčem. Po celodenním působení sodu smeťte a zjistěte stav dlažby.
Na tyto dlažby je možné použít i ředěné bělidlo, pokud je to nutné. Nicméně musíte dávat velký pozor, abyste místo neodbarvili a nepoškodili jednolitou barvu dlažby.
Běžná keramická dlažba se čistí poměrně snadno, především pokud má glazovaný povrch. Matné povrchy se zdají být někdy hezčí, ale jejich čištění je následně významně náročnější. Na takovou dlažbu je možné používat běžné saponáty, ale také octovou vodu.
Co se šipnavým kobercem?
U koberců záleží na použitém materiálu i způsobu zpracování. Nicméně jako nejlepší způsob čištění se jeví vysátí vysavačem pro odstranění prachu a jemné volné špíny a následně navlhčení místa tupováním vlhkou houbičkou nebo hadříkem.
Použijete speciální čističe na koberce nebo mýdlovou vodu. Veškerou špínu se pokuste spláchnout čistou vodou, následně ale opět tupováním odstaňte přebytečnou tekutinu.
Čištění koberců může být náročné. Často jsou skvrny příliš dobře patrné, koberec je velký, špatně se s ním na terase manipuluje nebo to ani není ve vašich silách. Pokud není možné flek dobře vyčistit, někdy se hodí čistě z koberce skvrnu vyříznout a nahradit záplatou ze stejného materiálu. Oprava je někdy tak kvalitní, že záplata není ani trochu patrná.
Zdroje: jakcistit.cz, veselebydleni.cz