Pokud máte oblíbené kousky oblečení, na nichž se časem vytvořily žmolky, nemusíte je hned vyřadit ze šatníku. Objevují se nejen na svetrech, ale i na mikinách, kalhotách, šatech a kabátech. Nejvíce na namáhaných místech jako je spodní strana rukávu, oblasti ramen nebo boků a na vnitřní straně stehen.

Nejčastěji se žmolky tvoří na věcech z vlny, manšestru, fleecu a na textiliích s umělými vlákny. Ve výsledku kazí celkový dojem daného outfitu. Ovšem nehezké cucky se dají velice snadno odstranit.

Jak zatočit se žmolky, i když doma nemáte elektrický odstraňovač? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Heuréka:

Zdroj: Youtube

Jak žmolky vznikají?

Žmolky vznikají na oděvech během běžného nošení, když se o sebe vlákna třou. Následkem se některá uvolní, uzlují se s konečky dalších vláken a cucky jsou na světě. Často je také na tkanině způsobují kabelky, suché zipy a tvrdé mužské vousy.

Šetrné praní

Přestože nejde tvorbě žmolků zcela zamezit, můžete ji alespoň trošku oddálit či zmírnit, a to odpovídajícím praním. Než vložíte oděvy do pračky, obraťte vždy každý kus naruby. Nikdy buben nepřetěžujte větším množstvím prádla a náchylné kousky ke žmolkům perte maximálně na 30 až 40 °C.

Pletené svetry pak na speciální program na vlnu nebo jemné prádlo. Myslete i na to, že je lepší ždímat na menší otáčky. Pokud využíváte sušičku, vložte k oblečení kus nylonové tkaniny, která perfektně zachytí všechna vlákna, z nich se žmolky tvoří.

Ostré nůžky

Na odstranění žmolků můžete využít nůžky. Měly by být vždy dokonale ostré a se špičkou. Tento způsob se hodí spíše na větší a vystouplé žmolky, které se tvoří na hrubších tkaninách. Pracujte opatrně, abyste nedopatřením látku neprostřihli.

Houbička na nádobí

Žmolky lze pokořit i obyčejnou houbičkou na nádobí. Můžete ji využít hned dvěma způsoby. Buď ji vložte do pračky s prádlem, kdy na sebe nachytá uvolněná vlákna, nebo navlhčete její hrubší stranu a jemně s ní inkriminovaná místa opakovaně stírejte. Na větší žmolky můžete stejným způsobem použít i drátěnku na nádobí. Buďte však opatrní, abyste tkaninu nepoškodili.

Pemza

Dalším efektivním prostředkem k likvidaci žmolků je pemza. Věc, kterou má jistě každý doma v koupelně. Vždy by měla být naprosto čistá a suchá, abyste oblečení zbytečně neušpinili. Přejíždějte pemzou jemně po textilii podobně jako v předchozí metodě s houbičkou či drátěnkou.

Holítko a žiletka

Perfektně vám poslouží i jednorázové holítko. Tkaninu nejprve řádně vypněte a pak po ní holítkem jemnými a krátkými tahy opatrně přejíždějte. Na menší žmolky lze použít i samotnou žiletku, pracujte s ní však velmi opatrně. Nepoužívejte ji na polyester.

Související články

Zdroje: www.cleany.cz, www.blesk.cz, www.vesna.cz