Energie jsou drahé a jen tak nezlevní. Je to fakt, který ovlivňuje mnoho různých faktorů. Můžete se nad tím rozčilovat nebo se začít starat o nižší spotřebu. Stále totiž zbytečně plýtváme a často ani netušíme, co všechno se může promítnout na vyúčtování elektřiny.

A teď už ke spotřebičům. Které doslova „žerou“ energie a jak můžete na elektřině ušetřit? Podívejte se na poučný videopříspěvek na YouTube z kanálu S.O.S Spotrebiteľov.

Zdroj: Youtube

Ušetřete na energiích

Stále platí, že spotřebiče se hodí zcela vypnout a nenechávat je ani v režimu stand by. Můžete je jednoduše vytáhnout ze zásuvky nebo několik naráz připojit přes prodlužovací kabel a tlačítkem vypnout přívod právě do tohoto prodloužení.

Na stáří a energetické třídě spotřebičů rozhodně záleží a při nákupu nových zařízení na to rozhodně mylete.

Pokud mají spotřebiče možnost odloženého startu, můžete je nastavit na spuštění v okamžiku během dne či noci, kdy je nižší tarif. Dává to smysl na příklad u pračky.

Také výměna žárovek za variantu LED rozhodně stojí za to. Nejen proto, že ušetříte za energie, ale také mají tyto žárovky významně delší životnost.

Spotřebiče náročné na energie

Často si bez nich nedokážeme život představit a ani nemusíme. Postačí, když je budete používat optimálně. Mezi upíry, kteří vysávají elektřinu a tím pádem i vaši peněženku, patří tyto běžné spotřebiče:

Ledničky a mrazáky

Ledničky a mrazáky jsou v moderní domácnosti nezbytné, ale jde to i bez nich. Respektive máte-li ve sklepě druhý mrazák anebo vinotéku, pak rozhodně zvažte, zda je nutné používat je všechny. U spotřebu ovlivňuje nejen stav a čistota těchto spotřebičů, ale také způsob, jak v nich jídlo uchováváte. Vyvarujte se ukládání potravin, které se mohou odpařovat, otevřených nádob s tekutinami i příliš horkých jídel. Další problém představuje také zdroj tepla v blízkosti lednice nebo mrazáku.

Pozor na bojler

Nemáte-li průtokový ohřívač, ale klasický bojler i ten může mít řádnou spotřebu. U bojleru můžete však ovlivnit teplotu na kterou se má voda ohřívat. V případě, že nechcete, aby se voda udržovala na použitelné teplotě neustále, můžete bojler zapojit přes spínací hodiny.

Sušičky a pračky

Sušičky jsou skvělým doplňkem moderního bydlení a fantastické jsou především v malých bytech, kde může být velký problém sušit hodně prádla po většinu roku. Nicméně i sušičky jsou energeticky náročné.

Po sušičkách jsou to také pračky, které patří mezi energeticky náročnější. U praček je ovšem možné mírně spotřebu snížit volbou programu. Kratší program na nižší teplotu praní spotřebuje významně méně. Proto prádlo před praní dobře vytřiďte a snažte se používat programy, které sice vyperou do čista vaše prádlo ale ne peněženku.

Jen plná myčka

Hned v závěsu je také myčka, která je na tom podobně, respektive regulací délky programy a použité teploty můžete také snížit spotřebu. Nezapínejte pračku ani myčku poloprázdné. Využívejte vždy plné doporučené kapacity.

Zda tyto zmíněné spotřebiče představuji největší zátěž je různé domácnost od domácnosti. Roli hrají samozřejmě i další spotřebiče jako televize či počítače, osvětlení i sporák a trouba.

Související články

Zdroje: renewableenergyworld.com, elektrina.cz