Banány jsou značně oblíbeným druhem exotického ovoce a milují ho nejenom děti, ale rádi si na něm pochutnávají i dospělí. Pokud si toto ovoce pořizujete ve větším množství a chcete, aby bylo co nejdéle v čerstvém stavu, máme pro vás pár tipů, jak na to! Banány pak vydrží i celých 14 dní.

Jak upéct banánový chleba? Podívejte se v tomto YouTube videu kanálu Moje barevná kuchyně:

Zdroj: Youtube

Banány jsou zdravé

V našich končinách jsou exotické banány hned druhým nejoblíbenějším ovocem, a to hned po jablkách. Jedná se o poměrně zdravé ovoce s velkým obsahem vlákniny, minerálů a také antioxidantů. Banány jsou skvělé na zklidnění trávicího systému, podílejí se na regulaci hladiny cukru v krvi, a protože je v nich i vysoký podíl draslíku, pozitivně ovlivňují i krevní tlak. Stejně tak přispívají ke správné funkci ledvin.

Čím zelenější, tím trvalejší

Vzhledem k tomu, že mají banány poměrně rychlou fázi zrání, záleží už na tom, v jakém stavu je kupujete. Proto pokud chcete, aby vám vydržely doma co nejdéle čerstvé, nakupujte je nejlépe ještě zelené. Stejně tak vybírejte jen absolutně zdravé kusy, které nemají nijak poškozený povrch. Slupka by neměla být nijak narušená ani popraskaná.

Proč banány rychle tmavnou?

Ovoce vylučuje oproti jiným druhům vysoké množství etylenu, látky, která přímo ovlivňuje samotné zrání. A slupka zas reaguje na prudké změny teplot. Proto se například banánové slupky využívají k rychlejšímu zrání rajčat. Nadbytek ethylenu způsobí, že se zelené pigmenty mění rychle na žluté, které se pak v banánech rozpadají na hnědé skvrny v procesu zvaném – enzymatické zhnědnutí.

Banány je nutné správně skladovat

Pokud chcete mít banány dlouho ve „formě“, záleží na tom, jak je budete skladovat, ovlivní to rychlost jejich zrání. Banány vždy ukládejte absolutně suché a na chladnější místo. Teplota by však neměla nikdy klesnout pod 12 dvanáct stupňů Celsia.

Nejlepší způsob je zavěsit banány ve spíži špičkou dolů, díky tomu totiž nedojde k jejich zbytečnému otlačování. Pokud jsou banány vystaveny jakémukoliv nadměrnému tlaku, proces zrání a následné hnědnutí se značně urychlují!

Zkuste trik s fólií

Stejně tak můžete prodloužit zrání banánů pomocí potravinářské fólie nebo lepicí pásky. Stopku každého banánu omotejte doporučeným materiálem, a to nejlépe ihned po nákupu. Právě tudy se totiž nejvíce uvolňuje etylen. Díky ochranné vrstvě se jeho působení na ovoce značně zpomalí a banány tak vydrží klidně i o dva týdny déle čerstvé.

Související články

Zdroje: www.erecepty.eu, www.express.co.uk, www.today.com