Nenechte zbytečně mrkev znehodnotit nesprávným skladováním. Může vám doma s přehledem vydržet křupavá i celé týdny. Stejně tak se vyhnete nepříjemnému okorání a případné plísni. Stačí jen vědět, jak správně na to! Vyzkoušejte osvědčené a velmi jednoduché triky.

Jak správně skladovat kořenovou zeleninu? Podívejte se na YouTube video na kanálu Receptář prima nápadů:

Zdroj: Youtube

Vhodné uskladnění je základ

Pokud chcete mít mrkev po dlouhou dobu stále „fresh“, nikdy nepodceňujte podmínky jejího správného uskladnění. Mnohdy bývá dokonce lehce zapařená, pokud je zabalená do plastových sáčků. Není pak daleko od napadení zeleniny plísní.

Případnou nať vždy odstraňte

Pokud si domů přinesete jakoukoli zeleninu s natí, aby vám kořen vydržel co nejdéle, vždy ji odstraňte. Nať mrkve či jiné druhy zeleniny jen zbytečně vysiluje a ten pak následně vadne a přichází o své výživné látky.

Prvotřídní hack od Marissy

Velice oblíbenou metodou je hack Marissy, která sdílela na platformě Tik Tok video, jak mrkev zpracovat a následně uskladnit. Je velmi jednoduchá a praktická.

Tajemství tkví ve sklenici s vodou

Mrkev zůstane dlouho čerstvá, když ji budete skladovat ve sklenici plné vody. Měla by v ní být uložená v poloze, ve které ve skutečnosti roste, tedy vertikálně.

Mrkev očistěte

Nejprve každou mrkev náležitě omyjte, případně oškrábejte. Pak každý kus pokrájejte na podlouhlé tyčky o výšce o něco nižší, než je sklenice. Následně ji naskládejte do nádoby a zalijte vodou. Marissa říká: „Nejenže omezíte plýtvání jídlem, ale neuvěřitelně si tak usnadníte přípravu dalších pokrmů.“

Postačí i vlhká utěrka

Pokud nemáte po ruce vhodnou sklenici, vystačíte si i s vlhkou utěrkou, do níž zeleninu zabalíte a uložíte do lednice, stejně jako v předchozím případě vertikálně.

Mrkev lze i zamrazit

Abyste měli mrkev co nejdéle po ruce čerstvou, můžete ji také skladovat v mrazáku. V tomto případě pokrájejte očištěnou zeleninu na tak velké kousky, které budete při přípravě pokrmů vyžadovat. Následně ji vložte do krabičky nebo sáčku a označte ji štítkem s datem uskladnění. Mrkev uložená v mrazáku vydrží až několik měsíců.

Související články

Zdroje: www.ceskaselka.cz, www.chalupari-zahradkari.cz, www.skladnicka.cz