Kvalitně vypraného prádla nedosáhnete jen naplněním pračky a zmáčknutím oblíbeného programu. Tajemství tkví i v dalších důležitých zásadách, které by se nikdy neměly podceňovat. Vždy se to odrazí na celkovém výsledku. Máme pro vás pár rad, s nimiž bude praní prádla pro každého opravdu hračkou.

Na tipy, jak správně prát, se můžete podívat v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Prádlo vždy roztřiďte

Zpravidla každý z nás nejprve roztřídí prádlo dle barevnosti na bílé, černé a barevné. Pokud se však chcete vyvarovat zbytečného zaprání, dělte také prádlo podle barev či sobě podobných odstínů. Bílé prádlo rozdělte vždy také na to čistě bílé a na bílé s barevnými vzory.

Prádlo je také nutné třídit podle materiálu. Jemné tkaniny byste měli prát zvlášť, a to vždy na daný program. Jedná se nejen o spodní a noční prádlo, ale často i o záclony či závěsy. Spodní prádlo byste měli prát vždy odděleně z hygienických důvodů na teplotu 60 °C.

Nepodceňujte symboly

Nikdy nezanedbávejte instrukce výrobce k danému materiálu, které vždy najdete na všité cedulce nebo obalu. Dozvíte se zde důležité informace, jak se o konkrétní kus postarat. Držte se vždy symbolů i u sušení, žehlení či bělení. Předejdete tak zbytečným komplikacím a možnému poškození, které může být často i nevratné.

Využívejte sáčky na praní

Máte-li jemného drobného prádla tak málo, že nezaplní celou prací dávku, využijte speciálních sítěných sáčků na praní. Díky nim lze vaše drobné prádlo přihodit na praní k jiným kusům oblečení z jemných materiálů. Prádlo bude chráněno před poškozením a nebude se vám „zamotávat“ do větších kusů. Platí to například o silonkách.

Sportovní oblečení chce své

Sportovní prádlo vyžaduje zpravidla speciální péči a není možné jej prát v běžném pracím prostředku. Mohlo by totiž velice snadno přijít o své funkční vlastnosti. Volte vždy gely, které jsou přímo k tomu určené. Jsou vyvinuty tak, aby byly k materiálu maximálně šetrné a nenarušily jejich membránu. Zpravidla se k péči o sportovní oblečení nepoužívá ani aviváž.

I v tomto případě myslete na barevné roztřídění. Pokud nemá vaše pračka program určený na sportovní oděvy, perte tento druh oblečení nejvýše na 30° C. Vyprané prádlo také nesušte na přímém slunci a nedávejte ho ani do sušičky. Nechte jej volně uschnout na běžném sušáku.

Nepodceňujte výběr pracího prostředku

Vždy používejte rozdílné prací prostředky na prádlo bílé a barevné. Prací prostředky na bílé prádlo obsahují bělicí prostředky, a proto byste se velice snadno mohli připravit o zářivé odstíny barevného oblečení. Stejně tak využívejte pracích prostředků na černé prádlo, které mu nezpůsobí nevzhledné zblednutí.

Svetry je nejlepší prát v gelech nebo prášcích určených přímo na vlnu. Nebudou se vytahovat, ani se nesrazí. Navíc budou příjemně jemné a nadýchané. Pak už je výběr jen na vás dle přidané vůně.

S aviváží je to podobně

Aviváž prádlo nejen příjemně navoní, ale také ho změkčí. Zároveň dle druhu, který si vyberete na určitý druh prádla, může aviváž zbavit svetry či jiné kousky prádla antistatického náboje, snížit mačkavost a usnadnit žehlení. Zohledněte tedy vždy své požadavky. Dávkování dodržte dle doporučeného množství výrobcem.

Související články

Zdroje: www.homeincube.cz, www.napovime.cz, www.jakcistit.cz