Je-li vaším oborem tvůrčí práce, pak dáte pravděpodobně předost tichému ale zároveň inspirativnímu prostředí. Další záležitostí, kterou nelze opomenout jsou úložné prostory, dostatek prostoru na samotnou práci a vybavení kvalitním nábytkem, který vydrží veškerou zátěž. Nebudeme se zaobírat tím, jaký typ počítače nebo notebookou byste si měli pořídit, ale tím, jak vše nastavit a uspořádat, abyste při práci z domu nepřišli o zdraví ani o chuť a náladu pracovat.

S výběrem židle či křesla si dejte na čas

I když si říkáte, že pořízení nábytku by bylo rychlejší přes e-shop, protentokrát tuto možnost vynechejte. Vyzkoušejte raději vše osobně. Vsaďte na ergonomickou židli, nebo manažerské křeslo, které poskytne dostatečnou podporu vaší páteři - krční i bederní. Důležité jsou i podpěrky rukou a možnost nastavitelné výšky, případně polohovatelnost židle. Chodidla by se celou dobu sezení měla opírat celou plochou o zem. Pokud jste menší, využijte možnosti pořídit si podpěrku nohou. Pracujete-li v sedě každodenně po několik hodin, vaší páteři pomohou houpací a synchronní mechaniky speciálních židlí. Sedáky a opěradla se u nich pohybují v odlišných osách, což nutí tělo udržovat pohodlnou a zároveň příjemnou pozici a současně zaměstnává i zádové svalstvo. Pozor dejte i na sedák židle, jenž by měl být anatomicky tvarovaný, nikoli měkký, nebo naopak tvrdý, aby netlačil na končetiny.

Umístění stolu a jeho ideální podoba

Zcela nevhodné je umístit pracovní stůl čelem k oknu, kde vás může doslova oslepovat denní světlo a slunce. V zádech bychom rozhodně neměli mít dveře, ale pevnou zeď a přes stůl potřebný výhled, který je inspirativní. Tudíž stůl přilepený přímo na zeď asi nebude to pravé ořechové. Přirozené světlo na stole je nenahraditelné, ale nesmí chybět ani kvalitní, nejlépe kloubová stolní lampa pro práci za špatných světelných podmínek. Ruce by měly mít možnost pohodlného opření o stůl.

Ideální je, má-li stůl možnost nastavení výšky pod obrazovku počítače a nezávislé plochy pro klávesnici. Při pravidelné práci doma je velkou výhodou stůl s regulovatelnou pracovní deskou. Každopádně musí mít správný pracovní stůl pevný základ a nesmí tlačit do nohou. Potřebujete-li větší pracovní plochu, sestavte svůj pracovní stůl z několika pracovních desek či stolů a vytvořte z nich kompaktní zakřivený půdorys.

Pojízdné skříňky, boxy nebo komody ukryjí dokumenty

Bez úložného prostoru by to nebylo ono. Ve vaší domácí kanceláři by zavládl chaos a důležité dokumenty byste pak zbytečně dlouho nebo často hledali. Jejich přehledné uskladnění pro vás zajistí závěsné poličky, stěhovatelné boxy, pojízdné kontejnery. Důležité poznámky, telefonní čísla, nebo termíny si můžete ukládat nejen do počítače, ale i na praktickou nástěnku, kterou máte neustále na očích.

Co všechno může vylepšit váš home office

Může to být například vzdušný policový regál nebo otevřená menší knihovna, která vám pomůže oddělit vaši domácí pracovnu od zbytku prostoru v místnosti. Také pokojové rostliny mohou být nejen příjemným čističem vzduchu, ale zároveň i půvabnou dekorací vaší kanceláře. Využít se dají i nejrůznější paravány, které jsou ideální, máte-li pracovní kout zřízený v obývacím pokoji nebo v kuchyni. Do ložnice home office nepatří. Speciální ergonomické podsedáky nebo komfortní gelové podložky pod myš vám mohou práci ve vaší domácí kanceláři rovněž výrazně usnadnit.

Nezapomeňte, že ve výsledné domácí kanceláři byste se měli cítit dobře a útulně, měla by odrážet barevnost a vybavení, kterému dáváte vy osobně přednost. Měli byte si ji zorganizovat podle sebe a podle potřeb své pracovní náplně.