Oblíbený libeček

Libečku se také přezdívá maggi koření. Nabízí totiž intenzivní chuť, která napomáhá vypíchnutí chutí celého pokrmu a především polévek i příloh. Libeček je nejen zelené nebo sušené koření, ale také léčivka, která do českých zahrádek patří a výborně se jí u nás daří. Pokud vám tedy intenzivní chuť libečku nepřekáží, rozhodně si ji pořiďte také na váš bylinkový záhon.

Pokud jste tak ale již učinili a máte libečku víc, než dokážete upotřebit naučte se jej zpracovat a uchovat i na zimu. Poradit si můžete nechat také autorem tohoto příspěvku z YouTube kanálu Maixpil kitchen.

Zdroj: Youtube

Co s libečkem, abyste jej mohli používat i přes zimu?

Libeček je rostlina pevná a dužnatá. Sice obsahuje šťávy, ale ne takové množství, aby čerstvá zelená rostlina velmi trpěla mražením. Naopak nasekaní na menší či velmi jemné kousky je dobrý nápad. Uchovat jej můžete v uzavíratelné nádobě nebo sáčku.

Velmi výhodné je ale zmrazit libeček v kostkách ledu, z tvořítka na led následně kostky vyklepnout a nasypat je do sáčku. Tímto způsobem buďte mít po ruce vždy tak akorát libečku do polévky nebo omáčky. Nebudete muset nic rozmrazovat ani tříštit nožem.

Vtipnou možností je i přemístění celé rostliny ze záhonu do květináče. Ne vždy se ale přechod rostliny z venku dovnitř podaří.

Bylinková sůl z libečku

Velmi se osvědčila také výroba libečkové soli. I tato bylinková sůl má v kuchyni velmi široké uplatnění a společně se solí se používá snadno. Je to navíc uskladnění velmi ekonomické i ekologické. Nevyžaduje vůbec žádnou energii a na minimum se zmenší i prostor nutný ke skladování.

Libeček nasekejte na větší kousky, vhoďte je do mixéru společně se solí a nechejte společně rozsekat najemno. Neměla by vzniknout kaše. Na výrobu se proto používá stejný díl soli jako libečku, a pokud je směs velmi kašovitá, vždy můžete přidat další sůl.

Po rozmixování rozprostřete zelenou sůl na plech vyložený pečicím papírem a nechejte pořádně vyschnout. Při obvyklé pokojové teplotě to trvá zhruba dva dny. Schnutí můžete pomoci umístěním v blízkosti topení nebo na příklad na parapet, kde svíti přes den slunce.

Vyzkoušejte libečkové pesto

Zajímavým způsobem, jak uchovat na zimu libeček může být i výroba pesta z této aromatické bylinky. Pesto se obvykle vyrábí z bazalky a piniových oříšků v tomto případě jde však o kombinaci u nás domáčtějšího libečku a slunečnicových semínkem.

Pesto vnikne rozmixováním 3 až 5 hrstí opraných listů libečku, 2 stroužků česnek, 150 ml oleje nebo ghí a 100 g slunečnicových semínek. Konzistence by měla být spíš drobivá než krémová tekutá, ale záleží i na vašich preferencích. Není totiž jen jeden správný recept, ale celá řada variací. Připravené pesto můžete skladovat v lednici i mrazáku a bude se vám hodit do studené i teplé kuchyně.

Související články

Zdroje: toprecepty.cz