Ptáte se, jak WC blok funguje? Při každém spláchnutí se do vody uvolní čisticí látky, které záchod zbaví nežádoucích bakterií. Tento malý, a přesto tolik účinný čistič, vám může ušetřit spoustu práce s ručním čištěním záchodové mísy. Díky tomu, že si WC gel vyrobíte sami doma, můžete určit, jak bude vonět. Zároveň nepřidáte žádnou chemii, která by narušovala životní prostředí.

Účinná gelová náplň

Podívejte se na video, jak vyrobit domácí WC gel proti vodnímu kameni:

Zdroj: Youtube

Příprava je velmi snadná a všechny ingredience najdete v pohodlí domova. Na výrobu budete potřebovat 100 ml vody, 25-30 ml tekutého mýdla, lžičku kukuřičného škrobu, 6 lžiček kyseliny citronové a pár kapek esenciálního oleje dle libosti. Do hrnce s vodou přidejte kyselinu citronovou a již rozmíchaný škrob v trošce studené vody. Vše promíchejte a nechte vařit na mírném ohni.

Směs míchejte a vařte do té doby, dokud se nezmění v gelovou konzistenci. Poté vypněte plotnu a přidejte pár kapek oleje. Vhodnou volbou je tea tree olej, který účinně odstraňuje plísně a viry. K němu můžete přidat i levandulový, mátový nebo citrusový esenciální olej.

Naplňte prázdný závěsný WC blok

Nyní máte dvě možnosti, jak s připraveným gelem postupovat. Buď jím naplníte z jedné části prázdný závěsný držák a druhou mýdlem, anebo mýdlo s gelem rovnou smícháte a až teprve potom naplníte držák. Nakonec už jen stačí zavěsit do mísy. Zbytek gelu uchovávejte v plastové lahvi. Jeden naplněný závěsný blok vám vydrží až 4 týdny.

Antibakteriální a protiplísňové účinky

WC gel si můžete vyrobit také z 500 ml měkké vody, 100 g kyseliny citronové, 20 g xanthanu, esenciálního oleje, barviva a jednoho trsu květu vřesu. Dejte přes noc vřes do vody. Jestliže květ vřesu neseženete, tak ho můžete v klidu vynechat.

Další den vodu sceďte a nasypte do ní kyselinu citronovou, která si hravě poradí s vodním i močovým kamenem. Po rozpuštění přidejte libovolné barvivo a xanthan. Tyčovým mixérem směs mixujte okolo 1-2 minut, dokud z toho nevznikne gel. Nakonec přidejte několik kapek esenciálního oleje. Hotovým gelem naplňte závěsný držák, který umístěte do záchodové mísy.

Zdroje: hobby.magazinplus.cz, home-made.cz, hobby.instory.cz