Jak umýt okna, aniž by na nich zůstaly šmouhy?
Zdroj: Shutterstock

Jak umýt okna beze šmouh: Geniální trik s kosmetikou, kterou má doma každý

Jak myjete okna vy? Máte vlastní postup a jelenici nebo noviny vždy po ruce? Nebo dokonce takové pomocníky, jako jsou parní čističe? Okna lze mýt všelijak. Podívejte se, jaké vychytávky se používají ve světě.

Zdroje: www.jakcistit.cz, www.youtube.com

Okna umyjete i kosmetickými přípravky

Víte, co je také skvělý prostředek na mytí oken a zrcadel? Podívejte se na video:

Čím se ještě myjí okna?

Ano, také šamponem se dají mýt okna, ale i další triky a zlepšováky jsou populární. Někteří například nedají dopustit na obyčejnou švédskou utěrku, respektive tu z mikrovlákna. Pokud si v obchodě koupíte několik utěrek naráz často je mezi nimi několik s jemnými očky, připomínající froté, ale i jedna hladká utěrka. Právě tato je ideální na mytí skla. Pamatujte, že tyto utěrky se používají vlhké, ale vyždímané tak, jak nejvíce je to možné. Napřed okno umyjte vlhkou utěrkou a druhou hladší určenou na okna jen setřete zbytky vody a doleštěte.

Výbornou pomůckou je také stěrka, ale se vším je třeba naučit se zacházet. Dosušení jelenicí nebo novinami bývá nutností. 

Co přidat do vody na mytí oken

Oblíbeným prostředkem na mytí oken je octová voda. Ocet, stejně jako mycí prostředek, pomáhá rozpouštět nečistoty na skle, ale zároveň nepění, což je v případě skleněných ploch naopak výhoda. A jaký je správný poměr? Do 5 litrů vody přidejte 1 dl octa.

Obyčejný ocet umí dokonale absorbovat vodu. Obyčejný ocet je oblíbeným čistícím prostředkem.  Zdroj: shutterstock.com

Na velmi znečištěná okna se doporučuje použít čpavek. Zapáchající látka patří k opravdu výkonnými čističům. Přípravky se čpavkem jsou skvělé i na čištění velmi mastných a odolných usazenin v koupelně či kuchyni.

Do 5 litrů horké vody přidejte 10 lžic čpavku a lžičku jaru. Tento silně čisticí roztok je vhodné použít například v kuřáckých prostorách. Výjimečně dobře odmašťuje a hodí se nejen na sklo, ale i rámy a další plochy.

Proti orosení sůl

Také zmrzlá okna lze mýt. Jestliže byste nemohli počkat na lepší podmínky, použijte teplou vodu s hrstí soli a lžičkou saponátu. Tímto přípravkem lze taková okna nejen umýt, ale také napomůže proti orosení i následnému zámrazu.

Akční letáky