V malých prostorech je mnohdy zapotřebí umět využít každý centimetr, aniž by to narušilo celkový dojem. Se správnou inspirací však můžete snadno vytvořit krásný, a hlavně funkční venkovní prostor, kde si budete moct užívat posezení třeba při letním západu slunce.

Vybavte vhodně vaší malou plochu, která díky tomu může působit i prostorně. Jak na to?

Nechte se inspirovat jednoduchým, ale přesto okouzlujícím designem malého balkónu z videa na YouTube, na kanálu IKEA Philippines:

Zdroj: Youtube

Využití prostoru do výšky

Vertikální zahrady jsou skvělou možností, jak pěstovat rostliny, i když máte omezenou plochu. Závěsné květináče, paletové zahradní stěny nebo poličky tak umožňují pěstovat různé květiny, bylinky nebo drobnou zeleninu bez nutnosti zabrání příliš velkého místa na zemi.

Sukulenty, břečťan nebo kapradiny jsou pak ideálními rostlinami, které dodají malému prostoru svěžest a krásnou zeleň přírody.

Vsaďte na multifunkční nábytek

Skládací stolky, židle nebo lavičky s úložným prostorem umožňují efektivně využít každý centimetr vašeho balkonu nebo malé zahrady. Takový nábytek můžete snadno složit a uložit, když není potřeba, což uvolní prostor pro další aktivity.

Při výběru multifunkčního nábytku se zaměřte na odolné materiály, které vydrží různé povětrnostní podmínky.

Naladění atmosféry osvětlením

Správné osvětlení dokáže opravdové zázraky! LED světla, solární lampy nebo svíčky dokážou vytvořit příjemnou atmosféru a umožnit vám tak užívat si venkovní prostor i večer. Dobře umístěné žárovky zvýrazní důležité prvky zahrady nebo balkónu a přidají na estetickém dojmu.

Využít můžete i rozdílné typy osvětlení pro různé účely. Silnější světlo se hodí k pracovním plochám, zatímco jemné, tlumené osvětlení patří do relaxačních zón.

Optické zvětšení prostoru

Zrcadla mohou být skvělým nástrojem pro optické zvětšení malého prostoru. Vybírejte především ta s dekorativními rámy, které ladí s celkovým stylem vašeho prostoru. Zrcadlo pak stačí umístit na stěnu balkónu nebo zahrady tak, aby odráželo světlo a zeleň. Tento jednoduchý trik vytvoří iluzi většího prostoru a přidá do vašeho venkovního prostředí dynamičnost a hloubku.

Detaily dělají rozdíl

Drobné dekorace hrají velmi důležitou roli v celkovém vzhledu vašeho venkovního prostoru. Polštáře, deky a koberce spolehlivě dodávají prostoru osobitý styl.

Stejně tak stylové květináče, lucerny nebo zahradní trpaslíci mohou proměnit obyčejný balkón či zahradu v kouzelné a příjemné místo. Vyberte si proto takové dekorace, které odrážejí vaši osobnost a zároveň harmonizují s celkovým designem daného prostoru.

Související články

Zdroje: westwing.cz, drevostavitel.cz, pepco.cz