Jak ušetřit na jídle?
Zdroj: shutterstock.com

Chytré triky, jak výrazně ušetřit na jídle, abyste to téměř nepocítili

Jednou z položek, na které se dá v domácnosti značně ušetřit, jsou potraviny. Obzvlášť v době, kdy jsme pod tlakem stále rostoucí inflace a masivního zdražování. Máme pro vás pár tipů, jak na to!

Nestačíte se poslední dobou divit, kolik peněz utratíte při pravidelných rodinných nákupech, přičemž vlastně nemáte v košíku nic moc? V současnosti se zvyšují téměř všechny položky rodinného rozpočtu a zrovna na jídle se dá opravdu ušetřit. Chce to jen dopředu přemýšlet, plánovat a chovat se úsporně. Máme pro vás pár užitečných a praktických tipů, které vám ve výsledku ušetří i několik tisíc korun měsíčně.

Hlídejte si rozpočet na jídlo

Základem veškerých úsporných kroků je podrobný a pravidelný dohled nad celkovým rozpočtem domácnosti. Vždy je dobré vědět, kolik a za co utrácíte a zároveň přemýšlet o tom, jestli opravdu potřebujete vše, co si chcete pořídit. Když budete předem vědět, kolik každý měsíc utratíte za jídlo, budou se vám lépe plánovat i všechny další výdaje.

Jedním ze základních pravidel je nechodit nakupovat hladoví. V obchodě totiž utratíte mnohem víc peněz, a to jenom proto, že vás ovlivňují chuťové buňky. Jedním ze základních pravidel je nechodit nakupovat hladoví. V obchodě totiž utratíte mnohem víc peněz, a to jenom proto, že vás ovlivňují chuťové buňky. Zdroj: shutterstock.com

Vsaďte na domácí stravu 

Nejvíce opravdu ušetříte, když si budete připravovat jídlo doma. Omezte tedy návštěvy restaurací i objednávání hotového jídla. Nikdy nevyhazujte nedojedené zbytky, stačí je dojíst nebo zpracovat v dalším jídle, anebo třeba zamrazit. Jestli málo pečete, napravte to. Vyplatí se vám to především na pečivu, které bývá v každé rodině na denním pořádku. Když už se do pečení pustíte, můžete si rohlíky nebo chléb upéct do zásoby a dát do mrazáku.

Sledujte výhodné slevy a akce

Při dnešních přemrštěných cenách se v každém případě vyplatí nekupovat potraviny za plné ceny, ale využít všech slevových a akčních nabídek. Častokrát ušetříte i polovinu nákladů. Zbytečně však nekupujte pod lákadlem nízké ceny víc, než opravdu spotřebujete. Potraviny by se vám mohly zkazit a ve výsledku byste prodělali. V každém ohledu posuzujte i výšku samotné slevy a kvalitu dané suroviny.

Nekupujte malá balení

Nemusíte vždy nakupovat nejmenší balení potravin, které bývá ekonomicky nejméně výhodné. Zásadní úsporu většinou pocítíte při nákupu výhodných větších balení, která jste schopni v rodině včas spotřebovat. Můžete se dokonce domluvit s přáteli a o jednotlivé ingredience se vzájemně podělit.

Připravte si nákupní seznam

Před každým pravidelným nákupem potravin si doma zkontrolujte, co vám opravdu schází, abyste si nepořizovali zbytečně nepotřebné suroviny. Velice často nakupujeme i potraviny jen ze zvyku a doma se kolikrát hromadí jídlo, které se nestihne včas spotřebovat. V obchodě tedy nekupujte nic navíc a vždy jen správné množství.

Před nákupem se najezte

Jedním ze základních pravidel je nechodit nakupovat hladoví. V obchodě totiž utratíte mnohem víc peněz, a to jenom proto, že vás ovlivňují chuťové buňky. Prostě nenajedený člověk toho nakoupí vždy více, než ve skutečnosti potřebuje.

Připravte si nákupní seznam. Před každým pravidelným nákupem potravin si řádně doma zkontrolujte, co vám opravdu schází, abyste si nepořizovali zbytečně nepotřebné suroviny. Připravte si nákupní seznam a řiďte se jím na nákupu. Zdroj: shutterstock.com

Sezónní ovoce a zelenina

Po celý rok se naučte nakupovat místní sezónní ovoce a zeleninu. Nejenže jde o kvalitnější produkty, ale jsou i mnohem lacinější. Opět platí, že v době, kdy jsou nejlevnější, jich můžete nakoupit více a zpracovat je do zavařenin nebo je zamrazit. Častokrát ušetříte i trojnásobek běžné celoroční ceny.

Zdroje: www.savethestudent.org, www.aazdravi.cz, www.dumazahrada.cz

Akční letáky