Víte, jak ušetřit na nákupu? Pořádně jej promyslete.
Zdroj: Profimedia

Chytrý Čech přišel na to, jak v obchodě místo tisíců platit jen pár set. Jak?

Víte, jak se vyzbrojit na nákup, abyste opravdu ušetřili? Budete muset nakupování věnovat trochu přípravy navíc a dobře si promyslet i to, zač chcete opravdu utrácet. Zatímco některé výrobky si můžeme odpustit, s potravinami je to jinak. Jak ušetřit na jejich nákupu?

Zdroje: fresh.iprima.czwww.aazdravi.cz

Jak ušetřit na nákupu potravin?

Tím, jak ušetřit na jídle, se zabýváme často a nejde jen o to, že bychom se mohli uskromnit a vybírat si levnější alternativy či zcela vynechat nadstandardní a luxusní zboží. Jestliže počítáte každou pětikorunu, pak je vhodné přistoupit k věci systematicky a strávit přece jen nějaký čas porovnáváním cen a možností.

Kde hledat nejvýhodnější cenové nabídky? Možností je několik, ale je nutné zvážit, zda je nabídka skutečně tak výhodná, jak se zdá na první pohled.

Nestačíte se poslední dobou divit, kolik peněz utratíte při pravidelných rodinných nákupech a vlastně nemáte v košíku nic moc? Nakupujte jen to, co opravdu potřebujete a můžete bezezbytku použít.  Zdroj: shutterstock.com

Vyberte si obchod s potravinami

Proberte letáky a zjistěte, které zboží je v akci. Nezapomeňte přitom vybírat jen ty druhy potravin či dalších výrobků, které skutečně potřebujete. Nepřehlížejte ani malá zařízení. Malých soukromníků je dnes už po málu, ale překvapivě mohou nabízet nižší ceny, než jsou běžné ve velkých nákupních centech, kam jsme si navykli chodit.

Pokud navštěvujete velké řetězce, pořiďte si slevovou kartu, případně aplikaci do telefonu. Tyto velké super a hypermarkety nabízejí totiž svým stálým zákazníkům, případně členům klubu lepší ceny na vybrané výrobky.

nákup Nákup promyslete a zjistěte, jaké věrnostní programy nabízí obchodní řtězce.  Zdroj: shutterstock.com

Zlevněnky a doba spotřeby

Poohlédněte se také po prodejnách s diskontním a zlevněným zbožím. Právě zde si někteří již zvykli nakupovat a velmi si pochvalují tyto spíš malé a neatraktivní prodejny. Slevy zboží jsou často markantní a faktem je, že zde dráž nenakoupíte. 

Zlevněnky nabízejí potraviny a další zboží, jejichž datum spotřeby se blíží. Právě nákupy v těchto obchodech se jeví jako úplně nevýhodnější. Berte na zřetel nejen kdy končí potravinám minimální doba trvanlivosti, ale zároveň také běžnou dobu, po kterou je možné tyto produkty konzumovat. Je jisté, že pečivo a mléčné či syrové výrobky budou určeny k velmi rychlé spotřebě, zatímco další produkty na tom budou o něco lépe podle druhu jejich zpracování, obalového materiálu a složení. Víme, že minimální doba trvanlivosti je jen ochrana zákazníka, neznamená to nutně, že je každý výrobek po tomto datu na vyhození. 

Fermentace obecně zvyšuje trvanlivost potravin, zlepšuje vstřebatelnost a využitelnost živin Máte možnost nakoupit levně zeleninu? Promyslete, jak ji zpracujete a uchováte.  Zdroj: Shutterstock.com

S nákupem souvisí i doprava a příprava

Další položkou, kterou musíte zvážit, je doprava do a z prodejny. Poměrně jednoduše spočítáte, kolik vás kam stojí benzín nebo doprava MHD. I tento aspekt je bezesporu důležitý, stejně tak jako čas, který budete muset věnovat probíráním se cenových nabídek i dopravě z a do obchodu.

Doprava autem je pohodlná, ne však levná. Pokud je to možné vydejte se do obchodu pěšky nebo MHD. Doprava autem je pohodlná, ne však levná. Pokud je to možné, vydejte se do obchodu pěšky nebo MHD. Zdroj: Profimedia

Jak se na nákup jinak přípravit? Sepište si seznam podle jídelníčku, který plánujete. Naučte se zpracovat veškeré potraviny, odřezky a zbytky. Pokud se rozhodnete kupovat větší rodinná balení nebo více kusů ve slevě, mějte na paměti také uskladnění či další zpracování takových potravin. 

Akční letáky