Teplo je drahé. A udržet ho v místnosti je ještě náročnější. Odborníci proto doporučují drobná opatření, která vám v tom mohou pomoci. „První věc může znít trochu banálně, ale opravdu funguje. Zkrátka, očistěte svoje rádiátory a topná tělesa. Jakýkoliv nános mastnoty, prachu či nečistot funguje jako izolant a nepouští teplo do místnosti,“ radí jeden z topenářů a dodává, že tento „drobný úklid“ vám sice zabere pár minut času, ale efekt je pak znát. A jaké další věci vám pomohou uchovat doma tu správnou teplotu?
Na videu autora TIME se můžete inspirovat tipy, jak ušetřit za topení. Více na kanále YouTube.com
Odvzdušnění topení
Někdy se může stát, že ústřední topení moc nehřeje nebo se teplo zdržuje jen v určité jeho části. Důvodem této záhady jsou vzduchové bubliny, které přívod tepla blokují. Poznáte je také podle toho, že v rádiátoru něco „šplouchá“. Co s tím? Pořiďte si v železářství odvzdušňovací klíč. Pusťte topení na největší stupeň a počkejte zhruba půl hodiny. Po straně topení najděte ventil, dejte pod něj hadr, tác nebo jakkouliv nádobu. Topenářským klíčem ventil uvolněte a počkejte, až z něj vyjde vzduch a trochu vody. Poté bude topení odvzdušněné a můžete ventilek zase utáhnout. Uvidíte, že u vás doma bude krásně teplo.
Vsaďte na hliníkovou folii
S úsporou tepla vám pomůže i hliníková folie, kterou koupíte za 300 Kč ve stavebninách nebo hobbymarketech. Obdborníci ji doporučují umístit za topení, aby teplo neprofukovalo skrz zdi a drželo se v místnosti. Tento způsob zateplení dobře funguje v panelových domech nebo cihlových činžácích, kde zdi nejsou příliš utěsněné.
Utěsněte okna
Podle odborníků vám dobré těsnění zvýší teplotu v místnosti až o 2 °C. Základní druhy těsnění koupíte v hobbymarketech. Stačí je nalepit na očištěné rámy oken a tolik studeného vzduchu se dovnitř nedostane. Vyzkoušet můžete také různé polštářky a výplně ve spodní části oken. Hodně pomůžou i robustnější závěsy, které více udrží teplo v místnosti.
Vyrolujte koberce
V zimní sezóně se vyplatí mít zateplenou podlahu. Pokud vám odspod profukuje, tak využijte nejjednodušší způsob izolace – koberce. Jsou dekorativní a dokáží zútulnit každý kout. Nejlépe izolují hustě tkané koberce s dlouhým vlasem. U metráží vsaďte na filcový podklad.
Vařte a pečte…
Příprava jídla má ještě jednu výhodu – kromě vůně a chuťových požitků přináší i teplo do místnosti. Proto přes zimu dejte přednost vaření doma… Dělejte si teplé rodinné večeře. Víkendové koláče nebo obědy do krabičky. Cokoliv, co uděláte na vařiči nebo v troubě, vám přinese kousek tepla.
Zdroje: www.porovnej24.cz, www.mujkoberec.cz