V mnoha domácnostech se pračka využívá několikrát do týdne, a to i přesto, že náleží k nejnákladnějším spotřebičům. Čisté prádlo a oblečení je prostě důležité, a to nejen z hygienického hlediska, ale i z estetického. Když však využijete pár správných triků, můžete ušetřit až tisíce korun ročně.

Nepodceňte nikdy správný výběr

Ne všichni jsou před nákupem nové pračky, ale v případě jejího pořizování, byste měli myslet na pár maličkostí, díky nimž zcela jistě později uspoříte. Vždy si všímejte její energetické náročnosti, která je uvedena na štítku. Rozsah je od A do G. Pračky s nejlepšími parametry jsou označeny energetickou třídou A a jejich úspora činí o 20 až 50 %. Stejně tak nepodceňujte ani potřebný objem pračky, který by měl odpovídat počtu členů v domácnosti. Pokud žijete jen v páru, postačí vám pračka o objemu do 5 kg, v případě početnější rodiny je lepší zvolit objem až do 8 kg.

Pračku nepřeplňujte

Vždy dávejte do bubnu jen určené množství prádla dle zvoleného objemu. Pračka by jinak byla předimenzovaná a mohla by se kromě vyšší spotřeby i porouchat. A také byste se nedočkali kvalitně vypraného prádla. Stejně tak byste neměli pouštět pračku, když je poloprázdná. Spotřeba vody by se vám v tomto případě opravdu nevyplatila. Můžete však dát prádlo na úsporný program, pokud ho vaše pračka má ve výbavě.

Využijte triky instalatérů

Stačí, když snížíte teplotu praní, díky tomu totiž snížíte spotřebu pračky i o 50 %. Žádnému prádlu neuškodí, když ho budete prát místo na 40 °C raději na 30 °C.

Používejte „eko“ program

Program ekologického praní je nejen účinný, ale i ekonomický. Přestože se zpravidla prodlouží doba praní, voda se zahřívá mnohem pomaleji a nedochází k rychlé spotřebě. Ušetříte i za menší množství spotřebované vody, která se využívá několikrát během jednoho cyklu.

Pračku pravidelně odvápňujte

Pokud chcete, aby pračka fungovala efektivně a co nejdéle, věnujte dostatečnou péči i jejímu pravidelnému čištění. Značně tak její životnost prodloužíte a spotřeba energie bude stále nízká. Jakmile je pračka zanesená vodním kamenem a špínou, nedochází k přímému ohřevu vody a celý proces se zbytečně prodlužuje. Každý měsíc byste měli také pračku odvápnit, k čemuž vám výborně poslouží například jedlá soda a ocet.

Perte ve správnou dobu

Využijte k praní dobu nízkého tarifu, kdy za energii zaplatíte podstatně menší finance. Zpravidla se jedná o dobu, kdy nebývá poptávka po elektřině moc vysoká. Každý dodavatel to má jinak, ale zpravidla platí, že nejvýhodnější je to hned po ránu, anebo pozdě večer či v noci.

Zdroje: www.aazdravi.cz, www.spektrumzdravi.cz, www.rannicaj.cz