Možností, jak spořit vodu, je mnoho a se zvyšujícími cenami jsou cestou k tomu, jak účinně ušetřit v rodinném rozpočtu. V podstatě se jedná i o přístupy, které jsou šetrné k přírodě. Inspirujte se tedy některými populárními hacky z platformy Tiktok.

Jak šetřit vodou?! Na pár tipů se podívejte v tomto YouTube videu kanálu Tadeáš Čech:

Zdroj: Youtube

Šetřit vodou se vám vyplatí

S rostoucími každodenními náklady a stále vyššími účty za domácnost hledá každý z nás tu nejvíce úspornou cestu. V současné době jsou velice oblíbené rady z internetu od přímých uživatelů, kteří je propagují prostřednictvím různých sociálních medií a sítí. A je jich opravdu přehršel! Proto je někdy těžké „profiltrovat“ ty správné a fungující návody.

Které opravdu fungují?

Vsaďte na rady odborníka na koupelny Warren Kinlocha, který sdílel čtyři nejlepší hacky právě na TikToku. Budou vám dlouhodobě šetřit vaše úspory na bankovním kontě. A ve skutečnosti jsou naprosto jednoduché a každému snadno dostupné. Stačí si na ně zvyknout a pravidelně je užívat.

Splachujte toaletu malým tlačítkem

Pokud jste vlastníky toalety s tlačítkem na dvojité splachování, využívejte jeho menší výbavu. Mnozí z nás ze zvyku často mačkají obě tlačítka, anebo v domnění, že bude wc čistší, to velké. Jestliže tedy chcete u vás doma zredukovat spotřebu vody, využívejte jen malé.

Tento trik byl zveřejněný na TikToku uživatelem @ThatPropertyGuy a měl nejen více než 221 00 zhlédnutí, ale 6 500 lajků. W. Kinloch k tomu dodal: „Menší tlačítko spotřebuje mnohem méně vody, přibližně 4 až 6 litrů na jedno spláchnutí, zatímco větší spotřebuje až 9 litrů." Tento uživatel zveřejnil i několik dalších tipů, například zastavit vodu při čištění zubů a jak šetrně prát prádlo.

Chytejte první vodu

Pokud patříte mezi vysoké procento uživatelů, kteří si před koupelí opláchnou vanu, nebo před sprchou celý kout, nenechte tuto vodu zbytečně odtékat a z větší části proudu ji čistou odchyťte. Platí to i v případě, že necháváte odtéct studenou vodu, než začne téct teplá. Můžete ji totiž ještě využít například k zalévání rostlin, vaření, ale i k přefiltrovanému pití.

Tento virální hack pod názvem „Jak ušetříme stovky litrů vody každý rok,“ zveřejnil TikToker @annamasiello a získal více než 4,8 milionu zhlédnutí. W. Kinloch tuto metodu okomentoval jako „fantastické řešení s nulovým odpadem“.

Sprchový časovač

Další virální příspěvek zveřejnil na TikTok @costoflivingcrisistips, který doporučuje mít ve sprše časovač. Jedná se o prověřený a jednoduchý způsob, jak ušetřit peníze za spotřebovanou vodu. Stačí i malé manuální přesýpací hodiny, které se často používají při čištění zubů. Budete mít dokonalý přehled o tom, jak dlouho již ve sprše pobýváte. Stejně lze využít i mobilní telefon s nastaveným budíkem.

Video TikTok doporučuje časovač nastavený pro děti, a to na 2 minuty a pro dospělé na 4 minuty. Každý z vás si však může nastavit vlastní limit v závislosti na dosavadní spotřebě. W. Kinloch tento hack podpořil slovy: „Ačkoli se jedná o relativně 'jednoduchý hack', zkrácení doby sprchování o pouhou 1 minutu vám může ušetřit přes 70 liber ročně.“ U nás se tedy jedná zhruba o 2 tisíce korun. 

Nadbytečný únik vody z nádržky wc

Další velkou úsporou pro spotřebu vody jsou i veškerá funkční vybavení v nádržce. Po jejím otevření zkontrolujte, jestli nejsou poškozené nebo rezavé některé části. Jednou z častých potíží, která často vede k nadbytečnému úniku, jsou vadná těsnění. Díky působení minerálů jsou totiž zpuchřelé a netěsní stoprocentně. Výměna těsnění je velice jednoduchá a máte ji hotovou během chvilky.

Zjistit, zda z nádržky uniká voda navíc je docela jednoduché. Podle TikTokera Mitche Couche stačí přidat do vody v nádržce potravinářské barvivo. Pokud se objeví v záchodové míse i bez spláchnutí je stav špatného těsnění potvrzený a peníze vám zbytečně doslova odtékají do kanálu. Pokud bude těsnění v pořádku, budete z dlouhodobého hlediska úspěšně šetřit. Zveřejněný hack má téměř 14 000 lajků a stovky komentářů. 

Související články

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.idens.cz