Jak správně větrat peřiny?
Zdroj: Shutterstock

Jak vyvětrat peřiny. Většina lidí to neví a úplně je zničí. Neděláte to taky?

Větráte na jaře či v létě peřiny na sluníčku? Pak děláte obrovskou chybu pro své zdraví! Poradíme vám, jak na správné větrání peřin, abyste měli ničím nerušenou a klidnou noc pod voňavou duchnou.

Jestliže větráte peřiny venku při teplotě 22 - 26 °C nebo při vlhkosti 70 - 80 %, pak vytváříte ideální podmínky pro život roztočů. Ti vás mohou nemile trápit, jelikož představují významný alergen. Avšak na podzim se takového větrání peřin bát nemusíte. Venku už není takové horko a vlhkost pod 50 % působí na roztoče negativně. 

Větrání na správném místě

Větrání na sluníčku peřinám rozhodně neprospívá. Tuk v peří totiž snadno žlukne a peřiny mnohdy začnou zapáchat tak, že budou nepoužitelné. Větrejte proto peřiny vždy ve stínu a ideálně v průvanu. Nejvhodnější počasí je okolo nuly, kdy mírně fouká. V takovém případě je vlhkost vzduchu minimální, a vy tak můžete mít jistotu, že se případných škůdců zbavíte.

Pozor na větrání peřin pod stromem

Může se stát, že dojde k znečištění peřin od ptáků. V takovém případě nechte špínu dobře zaschnout a poté ji důkladně vykartáčujte. Podložte čistým hadříkem, navlhčete slabým roztokem octa a kartáčkem proklepejte do podložky. Na závěr propláchněte peřinu vodou nebo ji přímo vyperte.

větrání peřiny Nepanikařte při objevu nečistoty. Peřinu krásně vyčistíte s pomocí octa. Zdroj: Shutterstock

Vyvětrejte celou ložnici

Během noci každý člověk vypotí půl litru tekutin, aniž byste si toho všimli. Proto je důležité ráno vyvětrat celou ložnici i peřiny. Zbavíte se tak přebytečné vlhkosti, která se v pokoji přes noc nashromáždila. Někdy však stačí peřiny pouze naklepat a ustlat postel. Jedná se hlavně o ty případy, kdy nejsou na větrání vhodné venkovní podmínky.

Přikrývky pravidelně perte

Ideálně měňte povlečení jednou za 14 dní. Přikrývky a polštáře pak perte alespoň dvakrát do roka. Dbejte však pokynů výrobce, jelikož každý druh lůžkoviny potřebuje jinou péči. V případě péřových dek je dobré obrátit se přímo na čistírnu. Sušení lůžkovin je nejvhodnější v sušičce, protože vám z nich vytáhne další prach, případně i zvířecí chlupy, pokud vlastníte domácího mazlíčka.

Na výsledný vzhled vypraného prádla má obrovský vliv stav vaší pračky. Na tmavém oblečení jsou totiž vidět nečistoty z předchozího praní mnohem více. Polštáře mohou být mastné i od naší hlavy, a proto je klidně perte každý týden. Zdroj: shutterstock.com

Nemáte lůžkoviny už moc staré?

Mnozí si mohou myslet, že vám přikrývky a polštáře vydrží do konce života. To však není pravda, jelikož se jejich používáním opotřebovávají. Měli byste je měnit po 5 až 10 letech, v závislosti na dalších faktorech. Z mohutného polštáře se stal plochý, nadměrně se potíte či kdysi bílý polštář je nyní nažloutlý.

Zdroje: Kniha 5555 Rad, petrsmolka.cz, m.magazinplus.cz

Akční letáky