obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jak vkusně zútulnit prostor schodiště v rodinném domě

Dlouho jste uvažovali, jak vyřešit realizaci interiérového schodiště ve vašem novém domě. A teď, když je vše hotové, máte pocit, jako by schodiště působilo pustě a neútulně. Jak vyřešit tuhle situaci? Co udělat pro to, abyste i prostor okolo schodiště zútulnili a toto místo se konečně stalo nedílnou součástí vašeho zabydleného domova?

Způsobů, jak vylepšit atmosféru okolo schodiště, je celá řada. Některé jsou spíše záležitostí estetickou, jiné naopak záležitostí funkční. Kterou z následujících variant zvolit, to vám napoví jednak celkový styl vašeho bydlení, velikost prostoru v okolí schodiště a světelné podmínky zmíněného místa.  

Zábradlí jako samotná dekorace

V domech s malými dětmi se schodiště bez zábradlí neobejde. V minimalisticky laděném prostředí udělá skvělou službu skleněné zábradlí na celé výšce podlaží. Takřka neviditelné zábradlí nenaruší nijak čistotu architektury, ale z bezpečnostního hlediska bude plně funkční.

Výzdoba okolí schodiště může být velmi různorodá. Výzdoba okolí schodiště může být velmi různorodá. Zdroj: Shutterstock.com / Nattakit Jeerapatmaitree

Nábytek na míru

Esteticky zajímavý výsledek mohou nabídnout nábytkové kusy zkonstruované na míru tomuto prostoru. Tato možnost nabídne zároveň dokonalé využití nezvykle tvarovaného prostoru.

Posezení zřízené pod schody je jedním z praktických způsobů využití tohoto prostoru. Posezení zřízené pod schody je jedním z praktických způsobů využití tohoto prostoru. Zdroj: Shutterstock.com / Carlos Amarillo

Solitérní kousky pro historické objekty

Je-li váš dům řazen mezi historické objekty a navíc je schodiště částí jeho vstupního prostoru, pak se v něm bude nejvíce vyjímat solitérní nábytek. Tyto nábytkové kousky (například psací stůl nebo komoda) patrně nebude nikdo využívat, nicméně pro navození atmosféry útulného domova budou skvělé.

Atrium pro pokojové květiny

Pokojové květiny dokážou oživit prakticky jakékoli interiérové prostředí. Využijte zde vzrůstnější rostliny, které nutně nemusí být kvetoucí, ale stačí, budou-li stálezelené.   

Světla vestavěná do schodišťových stupňů jsou více než praktická. Světla vestavěná do schodišťových stupňů jsou více než praktická. Zdroj: Shutterstock.com / Rade Kovac

Vestavěná svítidla

Vsadíte-li na boční vestavěná svítidla, zjistíte, že na schodišti nijak nepřekáží, nezužují průchozí šířku schodiště, nikoho neoslňují a navíc mohou plnit důležitou funkci nočního orientačního světla. S LED zdrojem se nemusíte bát mít je zapnutá celou noc.  

Zajímavá výmalba

Pro výmalbu prostoru v okolí schodiště se již nespočetněkrát osvědčily neutrální barvy v odstínech šedé, hnědé a lomené bílé. Světlé barvy schodiště vždy zútulní. Potřebujete-li však stísněný prostor schodiště spíše otevřít, vsaďte na barvy chladné. 

Minimalistický styl bydlení vyžaduje specifické řešení. Minimalistický styl bydlení vyžaduje specifické řešení. Zdroj: Shutterstock.com / Photographee.eu

Útulný koutek pro děti

Většina dětí radostně uvítá, nabídnete-li jim, že jim pod schody vytvoříte útulný koutek, kde si budou moci hrát, číst nebo jen tak lenošit.

Menší knihovna

Rodiny, kde se hodně čte, mívají problém s tím, kam umístit všechny ty knihy, kterých se nehodlají vzdát. Což takhle vyrobit pro ně pod schody zajímavou nevelkou knihovnu, kde budou tištěné skvosty vždy po ruce?

Dekorování schodiště je záležitost, na které by se měla shodnout celá rodina. Dekorování schodiště je záležitost, na které by se měla shodnout celá rodina. Zdroj: Shutterstock.com / AnnaTamila

Vinotéku uvítají milovníci vína

Milovníci vína mohou využít nezvyklý prostor k ukládání svých tekutých pokladů. Není-li k dispozici sklep, můžete zřídit vinotéku pod schodištěm. Malý bar pro dospělé může být dalším z možných řešení.

Místo pro psa

Také domácí mazlíčkové mají rádi tichá a klidná místa k odpočinku. Proč by tedy právě oni nemohli lenošit a odpočívat pod schodištěm? 

schodiště do patra Pod schodištěm může být klidně i krb. Zdroj: Archiv ireceptar.cz  

Miniaturní pracovna

Pokud se dosud nedostalo na někoho v domě, aby měl svou vlastní pracovnu, prostor pod schodištěm může být za jistých okolností dobrým řešením.

Pokud vás v domě dlouhodobě trápí nedostatek místa, nabízí se možnost využít prostor pod schody výhradně prakticky a zřídit v něm například botník, nebo šatnu. Mohou být výsuvné, nebo uzavíratelné za dveře. Opticky tak prostor nijak nenaruší.

Akční letáky