Záclony dodávají interiéru svěžest a eleganci jen do té doby, než ztratí svoji zářivou bělost. Existuje mnoho způsobů, jak je vybělit, ale jedním z nejúčinnějších a nejšetrnějších je využití docela obyčejné soli. Pojďme se podívat na to, jak jednoduché je vybělení (nejen) tylových záclon, když víme, jak na to…

Malý trik vrátí záclony do kondice. Podívejte se na youtube na video od ONETV:

Zdroj: Youtube

Šetrná, ale účinná

Proč k vybělení záclon použít právě kuchyňskou sůl? Je to vlastně logické, vždyť o soli dobře víme, že nám v domácnosti pomůže s úklidem i v mnoha jiných případech. Jde o přírodní prostředek, jehož účinků se nemusíme obávat, je šetrná k životnímu prostředí a navíc nebude zatěžovat záclony žádnými nežádoucími účinky.

Navíc si můžeme být jisti jejích schopností odstraňovat pachy i v případě kuřácké domácnosti. Dokonalé zničení případných skvrn je samozřejmostí a bělejší záclony jsou pak vlastně již jen vítaným bonusem. 

Do vody až bez prachu

Prvním krokem, který bychom měli před praním záclon pro ten největší úspěch udělat, je jejich zbavení nejhorších nečistot. Máme na mysli hlavně prach, který by zbytečně znečistil vodu, v níž budeme záclony namáčet.

Proto je nejprve opravdu dobře vyklepejte mimo byt. Pak už může přijít na řadu namáčení v solném roztoku, kterému musíme dát trochu času, aby mohl správně působit. 

Solí nešetřete

Na namáčení záclon si připravíme poměrně silný solný roztok, kdy bychom na deset litrů vody měli použít tři až pět vrchovatých lžic soli. Nemusíme se bát, materiál žádné úhony nedojde. Jakmile se sůl dobře rozpustí, můžeme do tohoto přípravku namočit záclony, které zde necháme několik hodin, ale nejlepších výsledků dosáhneme při alespoň půldenním působení soli. Vidíte ten rozdíl? A to ještě nejsme u konce. 

Vyprat a bude téměř hotovo

Další fází očisty již mnohem bělejších záclon bude klasické praní podle toho, jak jsme zvyklí. Jemnější a cennější kousky samozřejmě budou čekat na ruční ošetření, tedy ruční praní v šetrném prostředku, případně jen v mýdle.

Pokud máme na oknech průmyslovější materiál, který může bez problémů a větších obav přečkat prací cyklus v pračce, nic nebrání ji zapnout na příslušný program. I do pracího roztoku můžete ještě pro zvýšení účinnosti trochu soli přidat. 

Nečekejte, až uschnou

Jakmile bude vypráno, pamatujte na skutečnost, že dlouhé a příliš poctivé odstřeďování záclonám nesvědčí. Proto je raději jemně vyždímejte v ruce a nechte vykapat. Jakmile to bude možné, pověste klidně ještě mokré záclony na okno.

Jednak budou při schnutí nádherně vonět, ale hlavně jde o působení sluníčka, které dokoná bělicí snahu soli. Není to nic složitého ani drahého, tak proč by nám měly na oknech viset zašlé záclony? 

Související články

Zdroje: eng.obozrevatel.com, primanapady.cz, www.dobrytextil.cz