Staré kuchyňské utěrky, které jsou oprané, zešedlé a plné nevypraných fleků, už možná nevypadají nejlépe, ale pořád dokážou krásně posloužit. Proč jim však nenavrátit jejich bělost a čistotu, když to jde tak jednoduše? Možná vás to překvapí, ale klasický olej s jedlou sodou dokážou s utěrkou opravdové zázraky. Tento trik si přímo zamilujete a na nákup nových utěrek rychle zapomenete.

Podívejte se na video Ládi Hrušky na kanálu FTV Prima na YouTube, který si pro vás připravil vychytávku na čištění zašlých utěrek:

Zdroj: Youtube

Vyvářka podle babiček

Taky si někdy říkáte, jak to ty naše babičky dělaly, že měly vždy utěrky zářivě bílé? Jejich trikem byla obyčejná vyvářka s trochou pracího prášku nebo mýdla. Pokud ale vaše utěrky nikdy nic podobného nezažily, nejspíš to pro ně bude pouze slabá pomoc. Na scénu proto přichází účinnější trik, který si zaručeně se vším poradí.

Utěrka bez fleků

Žádná utěrka se za svoji životnost nevyhne všem nečistotám. Když se tak stane a skvrny se nevyperou, nechytejte se za hlavu. Několikrát přepraný flek, který ne a ne zmizet, má také svou slabinu. V hlavní roli proto bude hrát jedlá soda, která vrátí utěrce zářivě bílou barvu, a olej, jenž na sebe naváže veškeré nečistoty.

Namáčení přes noc

Nejdříve si přichystejte lavor, ve kterém necháte utěrku namáčet přes noc, jedlou sodu, olej a prací prášek. Naplňte lavor horkou vodou a vložte do něj utěrku. Poté přisypte jednu odměrku pracího prášku a po dvou polévkových lžících jedlou sodu a olej. Do vody k utěrce můžete přidat rovněž ocet, který má dezinfekční účinky. Vše nakonec pořádně promíchejte, utěrku vymáchejte a nechte odležet do druhého dne.

Praní a sušení utěrky

Odmočenou utěrku další den dejte rovnou do pračky a vyperte na 60-90 °C. Čistou utěrku poté pověste nejlépe ven na sluníčko, kde nejenže krásně provoní, ale sluneční paprsky jí ještě pomohou více vybělit. Jakmile utěrka uschne, nebudete věřit vlastním očím.

Mikrovlnka také pomůže

Osvědčeným trikem, jak zašlou utěrku vybělit, je rovněž za pomoci mikrovlnné trouby. Starou utěrku vložte do igelitového sáčku, přilijte vodu a pár kapek jaru. Otevřený sáček i s utěrkou a vodou vložte do mikrovlnky a pusťte nejvyšší výkon na 1-2 minuty. Následně utěrku vyperte a usušte na sluníčku.

Související články

Zdroje: nasezahrada.com, myvsechny.cz, aazdravi.cz