Dobrá volba chladicího zařízení je zvlášť důležitá pro toho, kdo uchovává vlastní úrodu.

Ovšem co se týče provozních nákladů, praktická rada zní: Kupte si tak velkou chladničku, abyste její prostor průběžně využívali aspoň na 70 %, jinak zaplatíte za prázdné police!

Zásadním kritériem pro výběr je energetická spotřeba. Vývoj i předpisy posunují úsporné parametry chladniček stále výš. Od července 2014 platí, že na trh smějí být nově uváděny chladničky třídy A++ a vyšší, tedy tříplusové.

(Chladicí technika kategorie A+, která se stala povinně nejnižší povolenou energetickou třídou v létě 2012, se může na trhu v polovině roku 2014 nově objevit jen v případě, že tzv. index energetické efektivnosti výrobku dosahuje hodnoty nižší než 42 %).

Výpočet provozních nákladů

Odborníci doporučují zjistit také, zda na energetickém štítku je uveden odhad provozních nákladů na rok, případně i více let. Někteří výrobci údaj nabízejí, aby si zájemce mohl jednoduchým vynásobením (počet kWh krát 4 až 5 Kč) spočítat, kolik za provoz chladničky, mrazničky nebo kombinovaného spotřebiče zaplatí. To při nákupu umožňuje produkty lépe srovnávat.

V českých domácnostech se přístroje obvykle nechávají dosloužit. Ještě chladí a mrazí, tak proč je měnit? Jenže patnáct či dvacet let staré spotřebiče ukrajují měsíčně z domácího rozpočtu třeba až o několik stokorun navíc, za rok to mohou být tisícikoruny, za několik let peníze na novou, úspornější chladničku!

Vedle provozních nákladů si nezapomeňte prohlédnout údaje o mrazicím výkonu. Čím vyšší číslo, tím větší množství potravin je lednice schopna zmrazit najednou. To bývá důležité hlavně pro ty, kdo jezdí na velké týdenní nákupy, nebo kupují maso jednou za čas ve velkém.

Tento výkon se uvádí v kilogramech za den a u jednotlivých typů se velmi liší: u kombinovaných chladniček se pohybuje mezi 2 až 20 kg, u samostatných mrazáků bývá větší.

Současné chladničky používají ekologické chladivo izobutan R 600a, které se nepodílí na zvětšování ozonové díry. Kromě toho mají v porovnání se starými typy nižší hladinu hlučnosti a zároveň delší životnost kompresoru.

Jak s chladničkou zacházet

Většina lidí využívá kombinovanou chladničku s mrazákem. Bývá to také největší spotřebič v kuchyni s výškou kolem 180 až 190 cm, šířkou 60 až 70 cm a hloubkou 60 cm. Potřebuje tedy hodně místa. Obvykle stojí v rohu.

Příliš těsné sousedství se stěnou na boku i vzadu však chladničce nesvědčí, protože potřebuje předávat teplo do okolí.

Každý stupeň v místnosti nad 20 °C zvyšuje spotřebu energie o 6 %! Vysoká vlhkost prostředí se projeví v navýšení spotřeby o 4 %.

Ne zcela vhodný prostor může zapříčinit vyšší spotřebu elektrické energie. To platí v případě jejího umístění do výklenku, vedle radiátoru, trouby, u osluněné stěny nebo tam, kam v létě praží slunce.

Důležité je nastavení teplot. Pro běžný provoz postačí v chladničce 5 °C a v mrazničce –18° C. Snížením teploty v chladničce o 1 °C se zvyšuje spotřeba energie přibližně o 6 %.

Nejvíce ovšem škodí námraza. Nemá–li mrazák systém No Frost, stačí jen 3—5 mm námrazy a účet naskočí o 75 %!

U starších typů nepomáhá ani pravidelné odmrazování každé dva tři týdny. Vypnutý přístroj se po opětovném spuštění snaží „dohnat ztrátu“ a chladí jako o život. Samozřejmě se spotřebou, která nemá nic společného s deklarovanými údaji na záručním listě.

Alespoň jedenkrát za rok je třeba také důkladně očistit prach ze zadní části, protože i ten omezuje ochlazování. Nové typy mívají v zadní části kolečka, aby manipulace s nimi byla snadnější.

Pokud jde o údržbu a snížení spotřeby, musí se také pravidelně omývat těsnění dveří chladničky a mrazničky, aby přiléhalo po celém obvodu – postačí teplá mýdlová voda.

Úskalí malého prostoru

Do malých kuchyní doporučují architekti použít nikoli velkou kombinovanou, ale podstavnou chladničku + podstavný mrazák. Minikuchyně pak působí větším dojmem.

Snaha o úsporu ovšem vede často k tomu, že si lidé koupí samostatně stojící nízké spotřebiče, které umístí pod pracovní desku. Pak se však teplo z výparníku neodvádí přes mřížku umístěnou na spodní hraně spotřebiče (jak je tomu u podstavných přístrojů), ale dozadu. Důsledek? Nadměrné zahřívání okolí spotřebiče a intenzivnější práce kompresoru, tedy další spotřeba a teplo navíc.

Typický chladničkový hřích?

Dlouhé hledání potravin při otevřených dvířkách. Pořádek v chladničce je proto nezbytný. Ne náhodou se na trhu objevily i typy, kde lze chlazené nápoje čepovat bez otevření dvířek nebo vyjmout svačinu ze zásobníku. Někteří výrobci dokonce dveře velkých chladniček rozdělují, aby omezili únik chladu při odebírání či ukládání potravin. Údajně se tak dají uspořit až desítky procent spotřebované energie.

Které vybavení a funkce mají dnešní chladničky

Ke standardu současných chladniček patří výškově stavitelné poličky z bezpečnostního skla, které je odolné proti poškrábání či prasknutí.

Zasouvací plastové přihrádky zase dovolují skladovat jednotlivé potraviny odděleně, aby se nemísily pachy.

Speciální držáky láhví umístěné pod nebo do polic šetří místo.

K favoritům zejména těch, kdo nechodí každý den na nákup, patří zásuvky s nulovou zónou (označované také jako PerfectFresh apod.) pro zeleninu, maso a uzeniny. Teplota se v nich pohybuje kolem 0 °C, vlhkost pro zeleninu bývá kolem 95 %, pro maso a ryby asi 50 %. Potraviny tu proto vydrží mnohem déle čerstvé. Nevýhoda? Zásuvky omezují prostor mrazáku, proto u kombinované velké chladničky ve vestavbě najdete mrazák maximálně kolem 60 l (jinak mívá 80 l).

U systému No Frost (Frost Free) hlídají zpravidla senzory průběžně vlhkost vnitřního prostoru a zabezpečují rovnoměrné proudění vzduchu. Brátní tak tvorbě námrazy.

Z hlediska spotřeby je velmi důležitý systém No Frost, který brání námraze. Šetří čas i spotřebu, chladničku nemusíte vypnout celý rok. Překonal dříve používané automatické odmrazování, které jen zvyšuje spotřebu. Jakmile se totiž objeví na stěnách tenká ledová vrstvička, teplota uvnitř chladničky se zvýší a led roztaje — ovšem za cenu vyšší spotřeby elektrické energie.

Hlučnost dnešních se pohybuje od 36 do 43 dB, u podstavných nebo vestavných modelů je ještě nižší.

Už několik let nabízejí výrobci také antibakteriální ochranu. Mívá různé označení i podobu (AgION, Bacteria safe systém nebo Silver Nano).

Je-li chladnička vybavena antibakteriálním filtrem, pak přes něj prochází veškerý vzduch obsažený ve vnitřním prostoru chladničky. Filtr obohacený o stříbro a zinek zachycuje bakterie i chemické a mechanické nečistoty ze vzduchu v chladničce. Brání tak kažení potravin, šíření zápachu či dokonce vzniku salmonely. Filtry je však nutné měnit přibližně každých šest měsíců.

Po celou dobu životnosti chladničky funguje naopak antibakteriální systém v podobě speciální vrstvy ve vnitřním prostoru chladničky — opět na bázi iontů stříbra, které zabraňují růstu a množení nežádoucích mikroorganismů.

Slovníček chladivých pojmů

No Frost

Když chladničku zavřeme, rozběhne se na krátkou dobu ventilátor, který zabezpečí rovnoměrné rozdělení chladu v celém prostoru, ale hlavně odejme přebytečnou vlhkost a odvede ji v podobě vodních kapek mimo spotřebič (do misky nad kompresorem, kde se teplem vypaří). Potraviny je proto třeba ukládat v uzavřených obalech, aby nevysychaly.

Super Cool, coolmatic, superchlazení

Rychlé zchlazení potravin právě vložených do chladničky na optimální skladovací teplotu. Spustí se buď stisknutím samostatného tlačítka, nebo automatickým senzorem, který zajistí, že spotřebič bude následujících několik hodin pracovat při teplotě 2 °C a poté se vrátí zpět k původně nastavené teplotě.

Frostmatic − rychlé zmrazení

Podobný systém jako u chlazení, postará se o rychlé zmrazení nově vložených potravin až na teplotu –18 °C.

Allfrost, Multiairflow

Zabezpečuje rovnoměrné a rychlé zmrazení potravin pro každou zásuvku či přihrádku ve všech úrovních mrazničky.

Climate control

Zaznamenává změny teplot uvnitř chladničky a reaguje tak, aby se ve skladovacím prostoru udržela optimální vlhkost. Integrovaný filtr navíc cirkulující vzduch zbavuje případných bakterií a nežádoucího zápachu a snižuje také riziko vzájemné kontaminace rozdílných potravin.

Longfresh, nulová zóna, PerfectFresh

Funkce pro jednu až dvě zásuvky umístěné v chladničce, prodlužuje dobu skladování potravin. V každé ze zásuvek můžete nastavit rozdílné skladovací podmínky – teplotu zpravidla kolem 0 °C, ale různou vlhkost.

Například pro maso, ryby nebo sýry je vhodná vlhkost kolem 50 %, naopak vysoká vlhkost (95 %) svědčí salátům, ovoci nebo zelenině. Čerstvost se prodlouží trojnásobně!

Eco

Nastavením této funkce přejde chladnička na úsporný režim, vnitřní teplota bude v chladničce 6 °C, v mrazničce –16 °C.

Foto: Candy, Miele, Mora, Whirpool, Zanussi