Kdo se z jakéhokoli důvodu rozhodne pro koupi chytrého telefonu, ať už kvůli jeho funkcím, své image nebo třeba velkému displeji, má skutečně z čeho vybírat.

Malé počítače

Celkově je dobré ke smartphonům přistupovat ne jako k mobilům, ale jako k počítačům. Náročnější uživatelé se zaměří na výkon procesoru, velikost paměti, kvalitu displeje atd. Vzhledem k otevřenosti systému je zkrátka dobré více přemýšlet nad tím, co telefon umí a mohl by umět. Na uživateli bude, jak jej využije a jaké aplikace do něj přidá. Nově pořízený telefon je především platforma připravená k doplňování.

Ovládání

Apple svým iPhonem definoval způsob ovládání telefonů na léta dopředu — skoro žádná tlačítka, vše je soustředěno na velký dotykový displej, kde se objevují virtuální klávesy tam, kde je autor programu chce mít. Je to velmi praktické, vyžaduje to však cvik zejména při psaní SMS zpráv.

Převzato z portálu časopisu dTest.

Kdo na telefonu hodně píše (nejen SMS, ale i data do kalendáře, poznámky atd.), může zvažovat možnost pořídit si telefon s klávesnicí. Povětšinou výsuvnou a díky větším rozměrům smartphonů i plnou, se všemi písmeny a číslicemi.

Psaní na dotykovém displeji je dobré si vyzkoušet v obchodě, ale stejně jako všechno bývá jen otázkou zvyku, přejít od stisků tlačítek k dotykům. Problém může nastat u toho, kdo byl zvyklí psát poslepu; to na dotykovém displeji příliš nejde.

Displej

Většina chytrých telefonů má dostatečně velký displej, že se dá použít k přehrávání videa a celkem pohodlnému prohlížení internetu. Je dobré zjistit si, jaké rozlišení (počet bodů x počet bodů) je schopen telefon zobrazit. Některé levnější modely s nízkým rozlišením nejsou k bezbřehému brouzdání vhodné.

Svou roli hraje i povrch displeje. Pokud je hodně lesklý a je na něm vidět každý palec, není to při koukání na video či čtení v dobře osvětleném prostředí nic příjemného.

Výbava

S videem souvisí multimediální výbava telefonu, což je jedna z nejsilnějších stránek smartphonů. Dokážou plně nahradit MP3 přehrávač, přenosný videopřehrávač, rádio a někdy i digitální televizi.

  • Zaměřte se na schopnost telefonu přehrávat různé formáty audio i video souborů a možnosti připojení k počítači či televizoru. (Jelikož se jedná o stejnou problematiku, jako u přenosných multimediálních přehrávačů, podívejte se na více detailů do nákupního průvodce pro hudební a multimediální přehrávače).
  • Neopomínejte ani vybavení telefonu GPS modulem. Velký displej umožňuje používat jej jako plnohodnotnou navigaci. Otázkou je jen správný software. Mobily mají v základní výbavě často pouze aplikace, které mapy stahují průběžně z internetu. V místech se špatným signálem nebo v zahraničí jsou k ničemu. Aplikace s mapami v přístroji je pak třeba dokoupit a to bude něco stát.

Posuzovat kvalitu fotoaparátu a možnosti nahrávání videí je dnes už zcela samozřejmé a nemá smysl na to zvláště upozorňovat. Ne každý telefon je ovšem vybaven bleskem, autofokusem, optický zoom v mobilu prakticky nenajdete a celkově, co se možností a funkcí týče, za digitálními fotoaparáty zaostávají.

Značnou roli hraje i kapacita vnitřní paměti využitelná pro nahrávání souborů a instalování aplikací. Platí tu samozřejmě: čím více tím lépe. Pokud se dá do telefonu strčit rozšiřující paměťová karta, je to ještě lepší.

S výdrží baterie jsou na tom všechny chytré telefony celkem mizerně, málokdy vydrží dva dny běžného používání bez nabití.

  • Proto se při nákupu zaměřte nejen na výdrž baterie, ale i na velikost nabíječky, kterou budete muset při cestách vozit sebou. Praktická je i možnost nabíjet telefony přes USB konektor počítače, kterou většina nových mobilů disponuje.

Operační systém

Rozdíl mezi „chytrým“ a „hloupým“ telefonem je v jeho softwaru. Co umí základní mobil v den nákupu, umí až do šrotu, ale nic víc. Chytré telefony však mají operační systém, který umožňuje instalovat aplikace a celkově měnit prostředí telefonu.

Od volby operačního systému se odvíjí způsob obsluhy telefonu, vzhled uživatelského rozhraní i počet a kvalita dostupných aplikací. V současné době trh ovládají především dva systémy

  • iOS od Applu
  • Android od Googlu.

Zatímco ten první je uzavřený, pod přísnou kontrolou výrobce, který všechny aplikace podrobuje schvalovacímu procesu, druhý staví na otevřenosti.

iOS najdou uživatelé jen v iPhonech, zatímco Android v telefonech mnoha výrobců.

Apple dává jistotu vyzkoušených aplikací a celkově sice svázaného, ale zabezpečeného systému. Android nabízí mnohem větší svobodu, ale také větší riziko, že aplikace nebudou přesně takové, jaké by si uživatel přál. Záleží na tom, co kdo upřednostňuje.

  • Je to podobné jako s počítači, kdy iOS je jako MacOS počítačů Apple, s jasně danými pravidly, aplikacemi a hranicemi. A pak je tu Android, se kterým si, pokud víte jak, můžete dělat, co se vám zlíbí.

Kromě hlavních dvou hráčů jsou tu ještě další — Blackberry, specifické smartphony s klávesnicí —, a pak zejména Symbian podporovaný Nokií, která však přechází u svých chytrých telefonů na novější operační systém Windows Phone.

K tomu je ve hře několik dalších operačních systému jednotlivých výrobců, které však nemají tak velkou podporu. Pro všechny systémy jsou k mání aplikace ke stažení. Některé zdarma, jiné za poplatek. Podrobnější přehled:

Android

Velmi přívětivý operační systém, který najdeme v modelech různých výrobců. Uživatelské rozhraní Androidu je kvalitní a logické, ne tak konzistentní jako u iOS, přesto patří k silným stránkám systému. Vzhled uživatelského rozhraní je možné měnit.

Kladem je velká nabídka aplikací, jejichž počet se pohybuje v řádu statisíců a nové rychle přibývají. Mezi nimi je řada kvalitních kousků. Otevřenost systému umožňuje vyvíjet a nabízet aplikace v oficiálním online obchodě komukoliv, což však vede k reálnějšímu nebezpečí stažení škodlivých programů, než je tomu u ostatních systémů.

Integrovaný internetový prohlížeč je vynikající: rychlý a snadno ovladatelný, s intuitivně fungujícím přibližováním obrazu. Nahrávání souborů z počítače je snadné.

Bada

Ve srovnání s ostatními se jedná o nepříliš zajímavý systém, který působí jako nepovedená kopie Androidu. Vyskytuje se pouze v některých modelech Samsung.

Možnosti systému jsou omezené, je poměrně nestabilní a má řadu problémů. Uživatelské rozhraní, jehož vzhled lze měnit, trpí pomalejší reakční dobou. Internetový prohlížeč je pomalý a poruchový, nahrávání stránek trvá dlouho. Zobrazení webu je nešikovné a reakční doba funkce přibližování není závratná. Po připojení k počítači se přístroj hlásí jako externí USB jednotka a kopírování souborů je tedy snadné.

Nabídka aplikací je méně zajímavá, jedná se hlavně o jednodušší programy a hry. Skutečně není moc důvodů, proč volit tento systém, který nepředstavuje pro hlavní trojici vážnou konkurenci.

Blackberry

Řešení oblíbené zejména ve Spojených státech a Kanadě se v Evropě příliš neujalo. Systém je specifický pro přístroje Blackberry a obecně vhodný spíše pro pracovní účely a firemní komunikaci. To i díky své provázanosti s placenými internetovými službami Blackberry, které zahrnují mimo jiné ceněný a bezpečný šifrovaný přenos e-mailů. Bezpečnost dat je vůbec předností operačního systému.

Uživatelské rozhraní, jehož vzhled je možné přizpůsobovat, je ve srovnání s iOS a Androidem méně intuitivní a zprvu může být pro běžné uživatele matoucí. Výchozí internetový prohlížeč také není tak snadno ovladatelný jako jiné a u modelů bez dotykového displeje je přibližování stránek méně pohodlné a neintuitivní.

V nabídce aplikací převažují různé pracovní a komunikační nástroje. Nahrávání souborů z počítače se provádí přes speciální aplikaci; lze zprovoznit i kopírovaní bez její asistence.

iOS

Apple iOS najdeme výhradně v zařízeních firmy Apple. Jedná se o velmi přívětivý systém, jehož hlavní devizou je mimořádná nabídka aplikací a her. Jejich pestrost a kvalita je bezkonkurenční, dalo by se říci revoluční.

Uživatelské rozhraní a ovládání patří k dalším přednostem systému. Je snadno pochopitelné, intuitivní a konzistentní. Možnosti úpravy jeho vzhledu jsou však omezené, měnit lze pouze obsah úvodních obrazovek a tapetu na jejich pozadí.

Internetový prohlížeč je vynikající, snadný na ovládání a rychlý, s velmi intuitivní funkcí přiblížení. Soubory z počítače lze snadno nahrát pomocí programu iTunes, který je třeba nainstalovat do počítače. Nepodporuje paměťové karty.

Symbian

Symbian není špatný systém, působí však už trochu zastarale. Do budoucna se nepočítá s jeho dalším vývojem a bude používán pouze v modelech Nokia nižší třídy.

Uživatelské rozhraní s možností změny vzhledu není zlé, ale může působit lehce matoucím dojmem. Internetový prohlížeč je ucházející, ale trochu pomaleji reaguje. K nahrávání souborů do telefonu lze použít příslušný program, ale snadnější je soubory kopírovat přímo jako na externí USB zařízení.

Nabídka a kvalita aplikací je obstojná, ale v porovnání s iOS a Androidem pokulhává. Celkově nelze Symbian vyloženě doporučit, ale svou roli plní poměrně důstojně.

Windows Phone

Systém se slibným potenciálem do budoucna, který najdeme ve výkonnějších smartphonech různých výrobců. Uživatelské rozhraní má oproti předchozí verzi jasnou novou koncepci, je elegantní a funguje velmi dobře.

Dovoluje měnit obsah úvodní obrazovky, ale krom toho systém možnosti úpravy vzhledu nenabízí. Počet dostupných aplikací je zatím nižší, přesto je z čeho vybírat. Počet aplikací navíc rychle roste.

I Windows Phone obsahují kvalitní a výkonný prohlížeč internetu s intuitivní funkcí přibližování. K nahrávání souborů do telefonu je třeba mít v počítači nainstalovaný program Zune, práce s ním je snadná, ale není vyloženě uživatelsky přívětivý. Nevýhodou je pomalý přenos video souborů. Nepodporuje paměťové karty.

Kde vzít aplikace?

Pro stahování aplikací slouží online obchody.

Apple u svého iPhonu kontroluje všechny aplikace, které do telefonu můžete (legálně) stáhnout. Díky tomu má uživatel větší jistotu, že si do telefonu nezatáhne program, který by tropil škodu.

Obecně platí: K chytrým telefonům je lepší přistupovat jako k počítačům. Kdo si není jist, měl by se radit s někým, kdo jim více rozumí.

Otevřenější Android nebrání uživateli v instalaci ničeho, což je příjemné, ale je třeba dávat větší pozor, co do telefonu dávat.

Samostatnou kapitolu tvoří hry. Díky slušnému výkonu procesorů vypadají zejména tituly pro iPhony a vyšší modely s Androidem či Windows Phone velkolepě.

  • Pokud vás zajímá i mobilní hraní, ověřte si, zda si s ním telefon rozumí. Například, zda má senzor polohy pro ovládání her pohybem celého zařízení, dostatečně silný procesor a grafickou kartu pro hraní novějších 3D her apod.

Převzato z portálu časopisu dTest, publikováno 1. 11. 2012 (redakčně upraveno)