Vybrat z velkého množství, které je na trhu k dispozici, může být problém.
Zdroj: Igor Kardasov / Shutterstock.com

Jak vybrat kombinovanou chladničku

Jaké parametry chladničky při výběru sledovat, abyste byli s jejími funkcemi i komfortem jejího užívání v několika následujících letech maximálně spokojeni? Zaměřte se na nízkou spotřebu, potřebný objem a na základní funkce tohoto typu spotřebičů.     

Základní otázky, které byste si měli zodpovědět:

  • Kolik osob bude chladničku využívat?
  • Jaká je maximální hlučnost, kterou jste ochotni připustit?
  • Jakou bude mít vaše chladnička spotřebu?
  • Dovolí vám velikost vašeho bytu chladničku dvoudveřovou, nebo se budete muset spokojit se spotřebičem s jedněmi dveřmi?

Pochopitelně se nabízejí i další otázky a možnosti, jako je zvážení vestavěného spotřebiče anebo módního typu retro chladničky. Případně budete přemýšlet, zda by vaše nová lednice měla mít i výrobník ledu nebo váš výběr padne na chladničku monoklimatickou a mrazicí box si dokoupíte zvlášť.    

Čím by měla disponovat správná kombinovaná chladnička   

Především je to spolehlivost, vysoký výkon, možnost nastavit co nejpřesněji teplotu a v neposlední řadě také nízká spotřeba energie. Často jako spotřebitelé vyžadujeme také nízkou hlučnost, což je pochopitelné zvláště v případech, kdy nás starý spotřebič pravidelně budil ze spánku. Pokud od chladničky vyžadujeme maximum, měli bychom myslet i na to, že vždy platí: čím rychleji poklesne teplota potravin, tím déle pak zmiňované potraviny vydrží.

Nepodlehněte údajům z energetických štítků

Mezi nejúspornější typy kombinovaných chladniček patří ty s označením A+++. Právě ony slibují provoz za minimální náklady, co se týče spotřeby elektrické energie. Nepodlehněte však dojmu, že můžete zcela bezvýhradně věřit údajům zobrazovaným na energetických štítcích. Výzkumy ukázaly, že v reálných podmínkách všechny typy chladniček spotřebují více energie, než slibují na štítku. Pro srovnání uvádíme, že kombinované chladničky typu A++ mají o 25 % nižší spotřebu než kombinované chladničky typu A+.

Do prostornějších kuchyní se hodí dvoudveřové modely. Do prostornějších kuchyní se hodí dvoudveřové modely. Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Výrobník ledu výrazně zvyšuje spotřebu energie

Jste-li zastánci úsporného hospodaření v domácnosti, měli byste vědět, že bude lepší obejít se bez chladničky s výrobníkem ledu. Výrobníky ledu totiž výrazně zvyšují spotřebu elektrické energie chladničky. Prostřednictvím výrobníků z lednic uniká vzduch, a právě to navyšuje energetickou spotřebu chladničky.

Vestavná nebo volně stojící

Máte-li rádi neustále uklizeno a vše na svém místě, možná právě pro vás bude ideální vestavná chladnička. Ta je upravena tak, aby byla kompatibilní s kuchyňskou linkou. Instalace není problém, vše je upraveno tak, aby bylo možné otevřít její dvířka dokořán. Po vybalení se jen postaví na místo a po pár hodinách aklimatizování se může začít používat. Nevýhodou je to, že tento typ chladniček mívá vysokou pořizovací cenu a také to, že její instalaci musí provést odborník.

Přímo luxusně vypadají modely v provedení lesklý nerez. Přímo luxusně vypadají modely v provedení lesklý nerez. Zdroj: BondRocketImages / Shutterstock.com

Cena může kompenzovat spotřebu

Nezapomeňte, že vyšší pořizovací cenu chladničky může kompenzovat její nízká spotřeba. Protože chladničky jsou zapnuty v síti denně na 24 hodin, je třeba brát na spotřebu mnohem větší zřetel, než je tomu například u praček, které zapínáme například jen na 2 x 2 hodiny týdně. Velký vliv na spotřebu chladničky má také její velikost. Spotřebiče s velkými rozměry jsou na dodávanou energii mnohem náročnější než menší chladničky.  

Smart spotřebiče jako zajímavé zpestření domácnosti

Ano, již i chladničky mohou spadat do kategorie chytrých spotřebičů. Dají se ovládat na dálku přes mobilní telefon nebo tablet, mají instalovány vnitřní kamery, a tak nemusíte otevírat zbytečně dvířka, abyste zjistili, co uvnitř lednice máte. Otázkou ovšem zůstává to, zda se vyplatí za mnohonásobně vyšší cenu pořídit lednici, jejíž přídatné funkce nejsou právě nezbytné.

Akční letáky