Funkční vysavač má umět spolehlivě odstraňovat prach a jiné nečistoty z koberců i tvrdých podlah a současně zajistit, aby špína zůstala tam, kde ji chceme mít, tedy v sáčku nebo prachové nádobě.

Kdo se domnívá, že dobrý sací výkon vysavače pozná, když hubici spuštěného spotřebiče neodlepí od koberce, je na omylu. Sací výkon nezávisí na příkonu vysavače.

K tomu je třeba především dostatečný sací výkon.

Sací výkon testovaných modelů se na hubici vysavače pohyboval od 200 do 400 W, příkon od 1000 do 2000 W. Vysavač s výkonem 300 W tedy může mít příkon 1000, ale i 2000 W.

Sám o sobě však sací výkon nemusí vypovídat nic o tom, zda přístroj zvládne prach, vlasy, zvířecí chlupy a ostatní nečistoty posbírat odevšad.

Spolehlivou funkci vysavače totiž výrazně ovlivňuje konstrukční řešení hubice, které není vždy zdařilé. Nedostatky se projeví především při vysávání koberců; tři z testovaných modelů získaly ve zkouškách na koberci jen dostatečné nebo nedostatečné hodnocení. Hoover a Fagor toho z koberce příliš nevysají, vysavač Zanussi pohořel při zkouškách s vlákny.

Kdo má domácí zvířata, měl by užívat vysavač, který v této zkoušce obstojí. Výrobci nabízejí modely odkazující na zvláštní určení pro domácnosti se zvířaty, v testu například Dyson DC 37 Animal Turbine, to však neznamená, že si s chlupy neporadí i běžný vysavač. V případě Dysonu je výhodou malý turbokartáč, který může pomoci při čištění míst, která jsou srstí obzvlášť zaneřáděná.

  • Ovšem turbokartáče mají i jiné vysavače bez přívlastku „animal“, a tak nemá valného smyslu rozhodovat se při koupi podle podobných označení.
  • Podobně je to s dalším přívlastkem — parketovým.

Prakticky ke každému vysavači dnes dostanete speciální hubici na vysávání tvrdých podlah. Tu můžete s klidem uložit do skříně; zpravidla s ní nepořídíte lépe než s univerzální hubicí po přepnutí na režim vysávání tvrdých podlah. V mnoha případech vysává speciální parketová hubice dokonce hůře.

  • S univerzální hubicí v příslušném režimu běžnou podlahu nepoškrábete, stane–li se to, je chyba spíše na straně nekvalitní podlahové krytiny než vysavače.

Zelené modely

Úsporným vysavačem lze ušetřit několik haléřů v peněžence, ale především snižovat zbytečnou spotřebu elektrické energie, a tak přispívat k ochraně životního prostředí.

Na to, aby vysavač dobře vysával, nemusí mít příkon 2000 W, bohatě stačí polovina. Vzorem je v tomto ohledu Electrolux UltraOneGreen. Pro hodnocení slouží spotřeba při vysávání 10 m² ; u uvedeného vysavače činí 219 Wh. U největších žroutů testu je to přes 350 Wh, tedy rozdíl více než 130 Wh při srovnatelných výkonech. To je rozdíl, který se počítá.

HEPA není záruka

Drahý výfukový HEPA filtr se stal téměř standardem, naleznete jej i u těch nejlevnějších modelů. Nepřináší to až tak výhodu spotřebitelům, jako spíše výrobcům těchto filtrů. HEPA je sice účinný a odfiltruje i velmi malé částice prachu, ale jeho účinek je k ničemu, když prach z vysavače vylétá jinudy. Je tak jedno, zda si pořídíte vysavač Proline s jednoduchým výstup-ním mikrofiltrem nebo Etu s technologií HEPA; množství prachu vylétávajícího z obou vysavačů je podobné.

Nejlepší vysavače fungují v podstatě jako čistička vzduchu: Množství prachových částic z výfuku je mnohonásobně nižší než množství částic v nasávaném vzduchu. Zejména Bravo a Electrolux ZJM 6820 jsou v této oblasti příkladné.

  • Opět se vyplatí připomenout, že nemá smysl věnovat pozornost tomu, zda je vysavač deklarován jako vhodný pro alergiky. Vhodný není žádný.

Při vysávání dochází k víření prachu pohybem hubice, těla vysavače, kroky obsluhy, odstrkováním nábytku i prouděním vzduchu z výfuku. Jemného polétavého prachu se prostě nezbavíte. Platí proto „selská“ rada: Při úklidu mít otevřená okna, aby vzduchové proudy část jemného prachu vynesly ven.

Zcela nevhodné jsou vysavače používající prachovou nádobu místo sáčku a u sáčkových je vhodné, aby byl sáček uzavíratelný, jinak se s prachem z domácnosti setkáte chtě nechtě ještě jednou, a to v koncentrované podobě.

Účinně a potichu

Trendem posledních let jsou tiché vysavače. Je nutno uznat, že výrobci se snaží. Zatímco dříve bylo celkem jedno, jaký vysavač si pořídíte, řval vždy, dnes lze narazit na modely, které pracují překvapivě tiše a účinně (a naopak). U nejtišších modelů (Electrolux UltraOne, Miele či Rowenta) jsme naměřili úroveň hluku okolo 65 dB u obsluhy vysavače a méně než 60 dB ve vzdálenosti pěti metrů; 60 dB se uvádí jako hlasitost běžného hovoru.

Nejuřvanější vysavač Proline vydává hluk téměř 80 dB (68 dB ve vzdálenosti pěti metrů), tedy přibližně tolik jako hlučná ulice plná aut. Jako vždy je součástí hodnocení i subjektivní posouzení povahy zvuku vysavače, takže tichý vysavač, který by třeba nepříjemně hvízdal, by v našem testu neobstál.

O vysavač se musíme starat

Pokud si pořídíte kvalitní vysavač, mějte na zřeteli, že není bezúdržbový. Pravidelná péče o vysavač výrazně přispívá k udržení jeho účinnosti, ale také prodlužuje životnost a šetří vaši kapsu. Šetřit na údržbě, tedy především na výměně filtrů, se nevyplatí.

Nezapomeňte, že hlavním filtrem každého vysavače je prachový sáček, respektive prachová nádoba. Rychlost jeho/jejího naplnění pochopitelně závisí na tom, co vysáváte.

Pokud se chystáte například vrtat do zdi, je nejlepší použít pro vysávání prachu a drobnější suti již částečně naplněný prachový sáček a ten ihned poté vyhodit.

Ačkoliv při běžném provozu výkon vysavače při postupném plnění sáčku či prachové nádoby příliš neklesá (až na výjimky), vysávání některých materiálů, zejména jemné a drobné stavební sutě, nedělá vysavačům pro domácnost příliš dobře.

Plný vysavač donutí k výměně sáčku či vysypání prachové nádoby dříve či později každého. Mnoho uživatelů ovšem podceňuje údržbu a výměnu dalších filtrů. Filtry jsou přitom klíčové pro správný výkon a účinnost filtrace.

Jenže: sáčky nejsou nejlevnější a filtry teprve ne. Doporučujeme před nákupem vysavače srovnat si ceny (a dostupnost) náhradních sáčků i motorových a výfukových filtrů.

  • Nákup levného vysavače, do kterého za půl roku neseženete sáčky, o filtrech nemluvě, jsou vyhozené peníze.
  • Ceny filtrů je nutné posuzovat s ohledem na doporučenou dobu jejich používání a také na to, zda jsou či nejsou omyvatelné.

Dražší HEPA filtry zpravidla omyvatelné jsou, ovšem je třeba je před opětovným používáním nechat důkladně vyschnout. Mytí pod vodou lze bez výrazného vlivu na účinnost filtru doporučit pouze jednou či dvakrát, i tak se jedná o výraznou úsporu; ceny HEPA filtrů se běžně pohybují okolo 500 korun za kus bez ohledu na omyvatelnost.

Model
(pořadí od nejlepšího)

průměrná cena v Kč

Electrolux ZG8800 UltraOneGreen5110
Electrolux ZJM 68202310
Bosch BSGL5PRO16140
Miele S6 Ecoline6030
Dyson DC 37 Animal Turbine13 220
Bravo Excellence B–43103100
Rowenta RO462701 Silence Force Compact3460
Sencor SVC 7CA2020
Zelmer Solaris Twix 5500.0 HQ 3800
Concept Instinct VP–92412510
Philips FC8146/01 Energy Care2890
Samsung SC47902070
Eta 2471 Silent3600
Hoover TXP 15205320
Fagor VCE 201 CP1560
Datart Proline/ASP1851300
Zanussi ZAN23101050

Převzato z časopisu dTest 9/2012 (redakčně upraveno a kráceno)

Další informace o testovaných vysavačích neleznete na stránkách dTest.

Foto Electrolux a Shutterstock