Trápí váš bytový textil prach a zápach či dokonce fleky?

Do pračky se dostane spíš jen výjimečně při generálním úklidu před Vánoci nebo při jiné takové příležitosti. Jakékoli usnadnění čištění sedaček, koberců či dalších jiných rozhlehlých ploch vám může usnadnit tento zajímavý trik.

Oč jde vám názorně ukáže autorka příspěvku z YouTube kanálu „simple & fast“. Pokud jste na podobné video ještě nenarazili, věřte, že si tento zajímavý a jednoduchý tip získal srdce mnohých hospodyň.

Zdroj: Youtube

Trik s pokličkou nebo žehličkou a čisticí směsí

Výhodou triku s pokličkou a mikrovláknovou utěrkou je bez pochyb to, že je použitelný přímo na čalounění bez nutnosti návleky stáhnout, prát a sušit. Samozřejmě i to je možné a vhodné, měli byste být ale obezřetní.

Trik se žehličkou je docela podobný. Na internetu koluje společně s videem, kde žena přetahuje vlhkou utěrku přes žehličku nastavenou na syntetické materiály, také návod na zaručeně nejlepší čistící směs. Právě v této je utěrka namočená a díky směsi i mírném žáru žehličky pak lze snadno odstranit nečistotu a fleky i ze světlých pohovek a gaučů.

Pokud jde o onu doporučovanou čistící směs, jde o zhruba litr teplé vody, ve které je rozmíchaná lžíce bílé zubní pasty, 2 lžíce jedlé sody a 2 lžíce aviváže.

Jak prát čalounění a potahy? Nastudujte štítek

Bytový textil je sice stále tkanina nebo úplet či netkaná textilie, ale ne vždy se pere tak, jak jste zvyklí. Jde často o syntetické materiály, různé směsky a tyto navíc mohou být i různě impregnovány či ustalovány do výsledného vzhledu, jejich součásti mohou být například pogumované, lepené či jinak atypicky řešené.

Před praním nezbývá než nastudovat štítek se symboly péče o bytový textil a řídit se jimi. Jinak se nám může snadno stát, že návlek na polštářek už nedostanete a předložka do koupelny se rozpadne, zkroutí nebo se z ní sepere pogumování, které mělo protiskluzovou funkci.

Obecně lze říci, že bezpečné je praní ruční, na nízkou teplotu, bez odstředění a za použití většího množství vody. Moderní pračky pak nabízejí také celou řadu programů včetně ručního praní, nicméně možnost bez odstředění i větší množství vody jsou často volitelné, stejně jako nízká teplota vody.

Na štítku jsou instrukce týkající se praní označené jako vanička s vodou. Nutná zvýšená šetrnost praní je symbolizovaná linkami pod vaničkou, teplota je uvedená číselně, jak jsme zvyklí.

Zaskočit vás může sušení, které ještě nedávno nebylo možné jiné než přirozené. Dnes jsou však sušičky i u nás poměrně běžné, a proto byste se měli orientovat i v tom, co znamená čtverec na štítku. Čtverec s kolečkem čili naznačeným bubnem symbolizuje možnost použití sušičky, puntíky uvnitř nízkou, střední či vysokou teplotu. Pokud je celé kolečko černé musí se sušit textil za studena.

Žehlení označené žehličkou s puntíky je poměrně snadné odhadnout a jistě vás nepřekvapí ani přeškrtnutá žehlička.

Problém, se kterým si doma neporadíte, představuje kroužek s písmeny uvnitř. Kolečko označuje profesionální čištění, a tedy vyhledání nejbližší čistírny, která vás sice zbaví problému, ale bude vás to něco stát.

Související články

Zdroje: thehappyhousecleaning.co.uk, realhomes.com