Špinavá digestoř nefunguje správně

Digestoře jsou dnes již součástí téměř každé kuchyně. Snad ještě některé staré kuchyně na chalupách a chatách je nemají, ale jinak jsme si na jejich použití už dávno všichni zvykli. Ačkoli se to nezdá, odsavače par mají nejen za úkol odčerpat z místnosti maximum kouře, páry a s nimi také vůní, ale rozhodně znatelně zbavují kuchyni i mastnoty a horka, které se během vaření uvolňují. Bez digestoře by byla mastnota na stěnách, skříňkách, ale i dalším vybavení jasně patrná. To platí i v případě, že jsou filtry odsavače silně znečištěné.

Mřížka čili kovový tukový filtr

Mřížka filtru je viditelnou a často velmi zanesenou součástí kuchyňské digestoře. Je lehce odnímatelná a také způsobů jejího čištění je velké množství. Obvykle je velmi mastná, protože je prvním filtrem, a tedy také první překážkou odsávaného vzduchu. Mřížka se označuje jako kovový tukový filtr.

Jak čistit filtry?

Filtry digestoře můžete očistit několika způsoby ve čtyřech jednoduchých krocích.

  1. Odejměte mřížku, zjistěte stav případných dalších filtrů. Rozhodněte se, které části budete čistit a které raději vyměníte.Před použitím měkkého kartáče mřížku namočte v horké vodě se saponátem nebo se sodou. Také ji můžete dát jednoduše do myčky. I případné další filtry můžete vyprat.
  2. Pokud má vaše digestoř textilní tukový filtr, počítejte s tím, že vydrží asi jen 100 hodin provozu digestoře. Teoreticky je možné textilní filtr vyprat v horké vodě, ale materiál se bude nejspíše trhat a natahovat. Textilní tukové filtry se prodávají k výměně a nepočítá se s jejich opakovanou použitelností. Recirkulační digestoře jsou vybaveny uhlíkovým filtrem nebo filtrem s aktivním uhlím. Uhlíkový filtr vydrží zhruba 200 pracovních hodin a doporučuje se jej čistit každé dva až tři měsíce. Čištění takového filtru není náročné. Můžete jej vyprat ručně nebo nechat práci na myčce nádobí. Zvolte program s teplotou nepřekračující 65 °C a nedávejte do myčky už nic jiného. Filtr je potřeba před opětovným použitím důkladně vysušit v troubě nebo na topení. Filtr s aktivním uhlím by se měl čistit častěji. Doporučuje se použít myčku na nádobí a program s nejvyšší možnou teplotou, a to bez nádobí v myčce. I tento filtr je třeba vysušit.
  3. Odmočenou mřížku očistěte plastovým kartáčem nebo houbičkou. Mřížku nikdy nedřete drátěnkami nebo hrubým kartáčem, ani nevhodnými čistícími prostředky. Mřížka i digestoř mají totiž tenkou vrstvu oxidu chromu, která chrání materiál před korozí.
  4. Dočištěte a vysušte mřížku suchou utěrkou a nezapomeňte vložit ostatní vyprané nebo nově zakoupené filtry.

Zdroje: https://www.bhg.com, https://primadoma.tv