Představte si, že houbička na nádobí, kterou používáte každý den, může být domovem pro různé druhy bakterií, plísní a nečistot. Tyto mikroorganismy se během běžného mytí nádobí nahromaďují v houbičce, čímž pak vytváří potenciální riziko pro vaše zdraví a hygienu ve vaší kuchyni.

Pravidelné čištění a dezinfekce houbičky je proto nezbytné k udržení celkové čistoty. My však pro vás máme snadné triky hospodyněk, se kterými budete mít houbičku zase jako novou!

Jak jednoduše a účinně vyčistit kuchyňskou houbičku na nádobí, můžete vyzkoušet podle video návodu na YouTube, na kanálu Insider Tech:

Zdroj: Youtube

Rozsáhlé využití dezinfekce

Peroxid vodíku je velmi účinným prostředkem pro dezinfekci a odstranění bakterií nejen na otevřenou ránu na těle, ale také na houbičku. Stačí smíchat peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1 a poté do vzniklého roztoku houbičku namočit.

Po 5-10 minutách působení houbičku opláchněte pod tekoucí vodou a máte hotovo. Tento proces by měl zajistit důkladné vyčištění, včetně odstranění nepříjemných zápachů.

Myčka čistící nejen nádobí

Věděli jste, že moderní myčky na nádobí často disponují programy, které slouží i k čištění houbiček? Díky tomu můžete kdykoliv snadno a bez námahy houbičku vyčistit. Tu pouze umístěte spolu s ostatním nádobím do myčky a spusťte běžný mycí program. Po dokončení cyklu už jen nechte houbičku vyschnout a následně ji můžete zase používat, jako kdyby byla nová.

Citron a sůl nezklame

Zaručeným způsobem, jak můžete vyčistit houbičku na nádobí, je také citronová šťáva a sůl. Do čerstvě vymačkané citronové šťávy přidejte trochu soli a směs míchejte do té doby, dokud se sůl zcela nerozpustí. Poté houbičku namočte a nechte působit 1-2 hodiny.

Citronová šťáva spolu se solí mezitím odstraní usazeniny, nečistoty i zápachy. Potom už jen stačí houbičku omýt ve vodě.

Ocet jako přírodní čistič

Další možností je příprava domácího dezinfekčního roztoku z vody a octa v poměru 3:1. Stejně jako u roztoku z peroxidu vodíku, tak i v tomto roztoku nechte houbičku působit po dobu 5-10 minut. Nakonec houbičku na nádobí důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Ocet dokáže skvěle ničit bakterie a odstraňovat zápachy z houbičky.

Čas na výměnu houbičky

Houbičku na nádobí je vhodné vyměnit, jakmile začne být poškozená nebo se příliš opotřebí. To se obvykle projevuje ztrátou elasticity materiálu, rozpadem či samotnou deformací.

Taktéž je důležité vyměnit houbičku, pokud se stane náchylnou k udržení vlhkosti, což pak právě může vést k rychlému růstu bakterií a plísní. I když budete houbičku pravidelně čistit a dezinfikovat, je doporučováno ji měnit každé 2-4 týdny, aby se zajistila hygienická kvalita a účinnost čištění vašeho nádobí.

Související články

Zdroje: housedigest.com, vlasta.cz, nasdum.eu