Zvažujete-li čistění profesionálnější a výrobky přímo určené na čištěn a impregnaci kamene, pak se podívejte na tento kratičký příspěvek. I takto může vypadat čištění náhrobku. Videopříspěvek pochází z kanálu Isokor Sk. Pamatujte, že pokud plánujete hlubší čištění, další zásahy či opravy, měli byste o tom informovat, také ostatní pozůstalé.

Zdroj: Youtube

Pozor, ať hrob neponičíte

Nic nezkazíte se smetákem, zahradnickými nůžkami, rýžovým kartáčem a mýdlovou vodou. Ačkoli se může jevit přírodní či umělý kámen jako velmi trvanlivý materiál, který byste jen těžko poničili, není to tak docela pravda.

Náhrobek a jeho nejbližší okolí zbavte listí, větviček, zbytků rostlin a dalších možných pokryvů usazenin a odpadu. K tomu vám úplně postačí smeták, hrábě a případně i zahradnické nůžky, pokud potřebujete odstranit příliš bujnou zeleň. Popínavé rostliny, jako je břečťan, určitě nikdy nevytrhávejte, mohli byste poškodit okolí, někdy i samotný hrob.

Nikdy ne drátěný kartáč

Různé materiály reagují odlišně, náhrobky mohou být zdobené reliéfy a v neposlední řadě jsou často opatřeny zdobným písmem, které časem bledne až nakonec zeroduje a lesk zlatých či stříbrných písmenek se zcela vytratí. Písmenka sice lze obnovit, ale není třeba je neopatrností při čištění ničit.

Proto nepoužívejte drátěný kartáč, který by právě písmena významně poškodil, v případě měkčích kamenných desek, sošek či jiného zdobení byste mohli poškrábat i ty. Použijte mýdlovou vodu a rýžový kartáč, i ten je totiž dostatečně tvrdý. Kámen opláchněte vodou a nechejte uschnout, případně vytřete do sucha.

Čisticí přípravky podle druhu kamene

Pokud se objevuje na kameni vodní kámen, odstraňte jej octem nebo citronovou šťávou. Chcete-li použít silnější přípravky na čištění, ujistěte se, že jsou vhodné k použití na konkrétní materiál.

Mramor

Na mramor můžete použít jemný kartáček a tekutý písek k čištění hrnců. Kámen před čištěním namočte a až pak aplikujte tekutý písek.

Žula

Žula snese kyselé a leštěná žula snese i přípravky na sanitární keramiku. Dejte si ale pozor na okolí, tyto přípravky rozhodně nebudou vyhovovat rostlinám, také na kovech mohou změnit barvu. Bezpečný je například ocet, který na žulu dobře funguje.

Teraco

Terrrazzo, teraco čili leštěná směs cementu a drobných kamínků je také velmi pevný materiál, který je odolný proti kyselinám a snese i hrubší čištění a různé silné přípravky na čištění.
Velmi obezřetní buďte u pískovcových náhrobků. Jsou vyloženě měkké, praskají a odlupují se ve vrstvách.

Pozor na počasí

Nečistěte hroby v době mrazů, ale ani pokud je kámen příliš rozehřátý sluncem. Při mytí by se mohla deska poškodit, výjimečně i prasknout. Navíc kvůli příliš rychlému osychání kamene se mohou tvořit na povrchu pruhy a mapy. Nečistěte náhrobky nezabezpečené, s posunutou či vychýlenou deskou a takový stav napřed konzultujte se správcem hřbitova.

Související články

Zdroje: zahradnickakucharka.cz, prima-receptar.cz