Nerezový materiál je v současné době oblíbený a vyskytuje se v mnoha domácnostech, ze všeho nejvíce pak v kuchyni. Pokud jste poslední dobou nabyli dojmu, že by si zasloužil trochu víc péče, aby vypadal jako dřív, máme pro vás tip, jak toho můžete s jistotou dosáhnout. Stačí, když použijete pár ingrediencí, které máte jistě doma a jsou mnohem účinnější než drahé prostředky z obchodu, které jsou navíc plné chemie.

Jak perfektně vyčistit nerez? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Určitě NE drátěnka!

Na nerezové plochy nikdy nepoužívejte drátěnky. Povrch byste tak poškodili. Zcela jistě se vyhněte i použití hrubé strany houbičky na nádobí. Ačkoliv to tak nevypadá, tento hladký povrch by snadno poškodila. K nerezovému materiálu byste vždy měli přistupovat šetrně a jemně, proto je nejlepší mít vždy po ruce měkkou houbičku nebo jemný hadřík.

Síla jen ve 3 ingrediencích

Pokud chcete dokonale vyčistit cokoliv z nerezu, stačí smíchat pouze tři ingredience. Které to jsou? V 1 l teplé vody rozpusťte 1 polévkovou lžíci saponátu na nádobí a přidejte stejné množství kuchyňské soli a také jedlé sody. Následně směs naneste pomocí hadříku či houby na nerezové plochy a nechte cca 10 minut působit. Nakonec opláchněte čistou vodou, otřete do sucha a vyleštěte. Nerezový povrch získá svůj původní lesk.

Proč to funguje?

Obsažená sůl, jar i jedlá soda dokonale rozpouštějí mastnotu a zažranou špínu a voda je v tomto případě vodičem, díky němuž se dostanou do každé zanesené skuliny. Voda napomůže i odmočení špíny z povrchu materiálu.

Pomocníkem je i ocet

Pokud zrovna doma výše uvedené suroviny nemáte, na zanesený nerez skvěle platí i obyčejný ocet. Protože je kyselý, pomáhá odstraňovat nejen případné nečistoty, ale i mastné nánosy a připáleniny. Smíchejte ocet a vodu v poměru 1:1 a připravenou směs naneste na znečištěné nerezové povrchy. Následně nechte působit a poté řádně opláchněte a vysušte.

Stačí šťáva z citronu

I citronová šťáva je kyselou látkou, která si snadno poradí s nečistotami na nerezu. V principu funguje jako ocet. Rozkrojeným citronem můžete přímo potřít znečištěný povrchu nebo využít roztok, kdy šťávu smícháte s vodou v poměru 1:1. První variantu využijte na opravdu velkou špínu a připáleniny.

S nerezem to umí i olej

K čištění nerezového materiálu můžete velice snadno použít i přírodní oleje. Klidně sáhněte po slunečnicovém, olivovém či kokosovém. Naneste ho pomocí hadříku či houbičky na inkriminovaná místa a nechte tak 10 minut působit. Pak ještě místo omyjte čistou vodou a důkladně vyleštěte do sucha.

Související články

Zdroje: www.mujlife.cz, www.prozeny.cz, www.nerezopava.cz