Při mytí nádobí se většina lidí soustředí hlavně na jeho vnitřek. Vnější strana sice také podstoupí očistnou péči, ovšem ta už není tak důkladná. I proto pak kuchyňští pomocníci časem získávají nevzhledný špinavý kabát. Dobrá zpráva je, že i letité zašlé špíny se dá zbavit a nemusíte ihned investovat do nového nádobí. Jak na to? Poradíme vám.

Speciální prostředek a trik

Celé snažení vám nezabere víc jak pár minut vašeho času a trochu energie. Jak důkladně a bez námahy vyčistit starou pánev, se podívejte na video YouTube kanálu Jak na úklid info, kde najdete i další skvělé tipy:

Zdroj: Youtube

Nenechte je utéct

Usazeniny na vnější straně nádobí vznikají poměrně jednoduše. Jakmile dojde k tomu, že obsah pánve přeteče, kvůli okolnímu teplu se na pánev nebo kastrol připeče. Platí to v případě vody, omastku nebo jiných pokrmů. Takto několikrát připečená nečistota se pak klasickým mycím prostředkem odstraňuje velmi těžko.

Zkuste fólii

Zoufat ale nemusíte. Cesta, jak se nevzhledných připečenin zbavit, existuje. A není nijak složitá. V první řadě zkuste odstranit ty nejsilnější nečistoty pomocí škrabky nebo houbičky. Drátěnku používejte zřídka, pouze na nerezové nádobí, ostatní byste mohli poškodit.

Posléze vezměte do ruky klasickou houbičku a saponát a nádobí dobře umyjte a opláchněte. Nyní je čas použít čistič na trouby a grily. Je to velmi silný prostředek, zacházejte s ním tedy opatrně. Pracovní plochu vyložte igelitem a pánev nastříkejte čističem.

Aby působil tam, kde má, obalte jej do potravinářské fólie a nechte působit alespoň deset minut. Po uplynutí doby fólii sejměte a jednoduše nádobí umyjte jak jste zvyklí.

Indukce bez nečistot

Možná vás to překvapí, ale nejvíce se nádobí špiní na plynových plotýnkách a sklokeramických varných deskách. Důvod je velmi jednoduchý.

Tyto plotýnky zahřívají mnohem větší plochu, než je ve skutečnosti potřeba a zbytky jídla a tekutin se připečou během jednoho vaření hned několikrát. Výhodnější je v tomto případě používání indukční desky. Ta funguje na jiném principu a zahřívá jen potřebnou část, tudíž připečení nečistot tolik nehrozí.

Související články

Zdroje: www.chytre-bydleni.cz, m.magazinplus.cz