V případě, že už nejsou u vás doma některé polštáře, jak se říká „ve formě“, nemusíte se jich zbavovat a utrácet zbytečně za nové. Poradíme vám nejen, jak je můžete zbavit nevzhledných skvrn, ale zároveň i nepříjemného zápachu. A dokonce i škodlivého potu, který často proniká přes povlečení až na polštáře a žloutne. Výsledek pro vás jistě bude milým překvapením!

Jak dokonale vyčistit polštář? Na to se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Jak často prát polštáře

Pokud chcete svým polštářům prodloužit životnost, měli byste jim věnovat správnou péči. Zbavíte je tak nežádoucích roztočů a dalších mikroorganismů, kteří negativně ovlivňují vaše zdraví. Vyperte je proto v pračce na 60 °C tak dva až třikrát do roka.

Polštář přírodní a syntetický

Je jedno, zda vlastníte polštáře s přírodní nebo syntetickou náplní. Držte se vždy pokynů uvedených na štítku. K vyprání syntetických polštářů lze použít klasický prací prostředek, na ty s přírodní náplní, tedy s peřím nebo vlnou, zvolte prací prášek bez enzymů. Prací program zakončete jemným odstřeďováním.

Sušička a tenisové míčky

Pokud budete sušit vyprané polštáře bez použití techniky, počítejte s delší dobou prosychání. V případě, že jste vlastníky sušičky, vložte do ní polštáře společně s několika tenisovými míčky, ve výsledku budou krásně načechrané.

Následně zapněte odpovídající program a každých 20 minut polštáře ze sušičky vyndejte a lehce potřepte. Vyhnete se tak riziku, aby se náplň hromadila na jednom místě a nebyla řádně vysušená. Na závěr nechte chvíli polštáře provětrat na čerstvém vzduchu. A jak si poradit se skvrnami?

Využijte sílu citronové šťávy

K odstranění nevzhledných skvrn lze využít silné čistící účinky citronové šťávy a horké vody. Tato jednoduchá směs je jedním z nejúčinnějších prostředků na propocené skvrny. Trik byste měli provést před samotným praním a nechat též nějakou dobu polštář v tomto roztoku namočený.

Bělící účinky má i ocet s jedlou sodou

Další vychytávkou je směs octa a tolik oblíbené jedlé sody. K její výrobě budete potřebovat 125 ml octa, 80 g jedlé sody a horkou vodu. Do této směsi polštář ponořte a nechte alespoň 2 hodiny působit. Pak vyperte dle výše uvedeného návodu.

Perfektně funguje i olej z čajovníku

Na závěr pro vás máme ještě jeden osvědčený tip k likvidaci zažloutlých skvrn. Tentokrát s jedlou sodou a horkou vodou použijte ještě olej z čajovníku neboli maleukový olej. Získáte tak také účinný odstraňovač skvrn, který zároveň silně dezinfikuje. V tomto případě směs aplikujte pomocí rozstřikovače a nechte působit po dobu 45 minut. Polštář pak bude nejen čistý, ale získá i svěží vůni.

Související články

Zdroje: www.ildunque.it, www.jenzeny.cz, www.jakcistit.cz