S připálenými pánvemi je kříž

I když o svou kuchyň pečujete a dáváte si pozor i u vaření a pečení, je jisté, že pánve a hrnce čas od času potřebují trochu ráznější čištění, a to především z venkovní strany. V

nitřek samozřejmě myjeme a staráme se i o různé povrchy, které zajišťují nepřilnavost, ale na vnější straně nádobí se pomalu ale jistě přirozeně připéká mastnota, která tvoří nahnědlou špínu či dokonce černou krustu. Jak se takové nádobí pořádně vyčistit, aby bylo jako nové?

Podívejte se například na tento kratičký příspěvek, kde autorka z YouTube kanálu Jak na úklid info názorně ukazuje, jak snadné to může být.

Zdroj: Youtube

Jak vyčistit připálené nádobí? Pomůže čpavek!

To byla rychlost, co říkáte? Takto výjimečně dobře, rychle a bez práce či drhnutí fungují především přípravky obsahující čpavek. Je jich na trhu celá řada a lépe, než při drhnutí drátěnkou zafungují, pokud je překryjete potravinářskou folií či igelitem a necháte několik minut působit.

Pokud máte myčku, čištění bude skutečně zcela bez práce, ale ani v ruce není problém takové nádobí snadno zbavit veškerých nečistot.

Nevýhodou čpavku je to, že čpí. Respektive silně zapáchá a pokud jej používáte k většímu úklidu a na rozložitých plochách, rozhodně mějte otevřené okno i dveře, případně si chraňte ústa a nos rouškou. Používejte rukavice, případně i brýle.

Čpavek či případně koupená čpavková voda se používá především na odstraňování odolné mastnoty. Může jít tedy nejen o čištění povrchů v kuchyni, ale také například mytí koupelny, kde se usazují mastné zbytky mýdel a dalších kosmetických přípravků.

No a v neposlední řadě je nutné zmínit také úklid veškerých povrchů v domácnosti silných kuřáků. Mastný je totiž i cigaretový kouř, což poznáte nejen na zažloutlých špatně pratelných záclonách, ale i bílých zdech či nábytku.

Čpavek se používá na dlažbu a obklady, sklo i dvířka kamen či čištění některých šperků. A má mnoho dalších způsobů využití v domě i na zahradě.

Ale pozor! Nesmí se používat na dřevo, hliník, měď a mosaz, stříbrné šperky, akryláty a malované povrchy, které může odbarvit.

Použití čpavku a peroxidová pasta

Pokud se rozhodnete vzít hrnce, ale i zbytek domácnosti do pucu, čpavek, respektive čpavková voda vám s tím může pomoci. V drogerii je běžně možné koupit čpavkovou vodu, což je 25% amoniaku, který je však nutné dál ředit s vodou v poměru 1:10, tj. 1 díl čpavku na 10 dílů vody.

Dočíst se můžete o různých poměrech vody a špavku, nicméně 1:10 je poměr bezpečný a stále dostatečně účinný. Na velmi silně znečištěné povrchy a usazenou mastnotu se používá i poměr 1:1.

Do ředěného čpavku není třeba nic přidávat. Nehodí se ani esenciální oleje či jiné vůně. Raději otevřete pořádně okna a nechte zápach vyvětrat. Naštestí se v místnosti nedrží a skutečně si na něj za chvilku ani nevzpomenete. Vůni nebo difuzér použijte až po akci, abyste si zpříjemnili pobyt doma.

Nad pořízením čpavku možná po přečtení tohoto článku zauvažujete, ale je fakt, že běžně v domácnostech nebývá. Velmi účinnou pastu na mytí připečeného nádobí můžete ale udělat i z docela běžných prostředků. Stačí smíchat 2 lžíce peroxidu, 1 lžičku saponátu a 1/2 hrnku jedlé sody. Z této směsi rozmíchejte pastu, kterou aplikujete na připálené dno nebo povrch pánve. Pastu nechte alespoň čtvrt hodiny působit, ideálně přikryjte také igelitem nebo potravinářskou folií.

Než dáte tuto pánev umýt do myčky nádobí, rozrušte připálená místa kartáčem na nádobí a zbavte případných pevnějších kousků a podobně, abyste si zbytečně nezaneřádili i myčku.

Související články

Zdroje: irecept.cz, .jakcistit.cz