Stejně jako doma pravidelně udržujete v čistotě podlahu, koberce nebo utíráte prach na nábytku, měli byste se postarat i o radiátory. Kromě toho, že na ně bude příjemnější pohled, budou také lépe plnit svoji funkci. A hlavně? Sníží se vám náklady na vytápění.

Když to neuděláte, může se vaším bytem nést nelibá vůně a vznášet se prach, který se na topných tělesech střádal už od jara. To není nic dobrého pro zdraví. Prach obsahuje velký podíl organického materiálu, jako jsou šupinky kůže, vlasy, vlákna z oblečení a často i mrtvý hmyz. Během letních měsíců se tento materiál částečně rozloží a při zatopení ho proud teplého vzduchu z radiátorů roznáší po místnosti. Různé plísně a mikroby ve vzduchu pak mohou být příčinou mnoha dýchacích potíží. Kromě toho prach značně zhoršuje alergie a neprospěje ani nikomu, kdo trpí například astmatem. Vyčištěním radiátorů se také zlepší přenos tepla a proudění teplého vzduchu, takže se doma určitě i více ohřejete.

Jde se na to

Než začnete radiátory čistit, ujistěte se, že jsou vypnuté. Je to bezpečnější, protože tak nehrozí riziko popálení, a zároveň tak zabráníte radiátorům vířit další prach, zatímco o ně budete pečovat.

Využijte sílu vysavače

Nejprve si připravte vysavač a zapněte jej na maximální výkon. Snažte se vysát všechen prach i pomocí některého z úzkých nástavců a zlikvidujte nečistoty ve všech mezerách. Můžete použít i vysavač vakuový, protože ten vám pomůže zachytit prach mnohem lépe. Odstraňte postupně co největší množství nečistot i v blízkém okolí.

Vychytávka a fajn zlepšovák

Fén jistě doma máte. Nemusíte jej používat jen na vlasy. Máme pro vás trik, jak z něho vytěžit maximum i při čištění radiátorů. Fén je prostě skvělý pomocník. Nejenže během chvilky vysuší vaše vlasy či nějakou tu mokrou skvrnu na šatech, ale díky jeho funkcím ho můžete skvěle využít i při úklidu domácnosti.

Odstraňovat prach a špínu z radiátorů není zrovna oblíbená činnost a hlavně zabere dost času. Tenhle zlepšovák si zamilujete a čištění už nebudete napříště odkládat. Jednoduše pověste za radiátor mokrý hadr, nastavte fén na nejvyšší stupeň foukání na studený vzduch. Všechen prach a skrytou špínu vyfoukejte směrem k mokrému hadru, na který se přilepí. Postup opakujte, dokud nebudou radiátory čisté.

Použijte čistící kartáč na topení

Abyste vyčistili zbývající částice prachu a nečistot, použijte kartáč, nejlépe speciálně určený na čištění topení. Pokud doma žádný nemáte, můžete si ho snadno vyrobit. Stačí, abyste vzali tyč nebo kus dřeva a kolem něj omotali hadřík z mikrovlákna, který zajistíte lepicí páskou.

Na řadu přichází saponát a voda

Naplňte kbelík teplou vodou se saponátem, můžete použít i mýdlovou vodu, a pomocí houbičky otřete jednotlivé části radiátoru. Ujistěte se, že máte na houbě hodně mýdlové pěny a vyždímejte ji tak, aby byla vlhká, ale nekapala. Následně vše důkladně osušte hadříkem z mikrovlákna, aby kov nezačal rezivět.

Proveďte závěrečnou kontrolu

Po vyčištění topení opět zapněte a nechte ho zahřát. Teplo někdy může způsobit, že nečistoty a prach ulpívají na zdech. Opatrně proto zeď otřete suchou houbou nebo lehce namočeným hadříkem. Dávejte však pozor, abyste nepoškodili tapetu či nátěr.

Zdroje: www.express.co.uk, www.stavebni-vzdelani.cz, www.bydleni.instory.cz