Stejně jako vaření na sporáku, tak i pečení v troubě bývá na denním pořádku. Jak to ale máte s jejím čištěním? Pokud po každém pečení neotřete dvířka alespoň navlhčeným hadříkem, začnou se na nich hromadit a usazovat mastnoty s nečistotami, ze kterých mají mnohé hospodyňky hrůzu. Buďte ale bez obav, i takovéto nečistoty lze bez jakéhokoliv drhnutí hladce odstranit. Vyzkoušejte geniální trik britské hospodyňky Nicole Paige Lilly, který uveřejnila na TikToku!

Jak jednoduše a bez námahy vyčistit vnitřní sklo trouby můžete vidět ve videu na YouTube, na kanálu uklízíme s Naty:

Zdroj: Youtube

Čištění skleněných dvířek

Sklo z dvířek od trouby se do myčky na nádobí sice nevejde, ale přesto je může vyčistit obyčejná tableta, kterou do myčky dáváte. Nejdříve je však zapotřebí skleněná dvířka z trouby vyndat. Stačí, když zatlačíte horní strany dovnitř a celou vrchní část vytáhnete. Poté budete moct vyndat i samotné sklo.

Tableta nejen na nádobí

K vyčištění budete potřebovat jak tabletu do myčky, tak houbičku na nádobí, do které vystřihněte otvor o velikosti tabletky. Tu nejdříve dejte na chvíli namočit a potom ji umístěte do připravené houbičky. Následně už jen stačí houbičkou přejíždět po skle, dokud špína zcela nezmizí. Nakonec sklo opláchněte vodou a otřete utěrkou do sucha.

Pasta z jedlé sody

Mimo tablety do myčky můžete použít na čištění skleněných dvířek také domácí suroviny, které působí stejně dobře jako chemické prostředky. Velmi účinná je jedlá soda, kterou stačí smíchat s několika lžícemi vody tak, aby vznikla hladká pasta. Tu poté naneste na sklo a nechte působit asi 10 minut. Následně odstraňte vlhkým hadříkem pastu spolu s uvolněnými nečistotami.

Vyčištění kypřícím práškem

Jako další čisticí prostředek funguje rovněž pasta vytvořená z jednoho pytlíčku prášku do pečiva. Ten stačí důkladně rozmíchat v litru teplé vody a rozetřít na dvířka trouby. Po půl hodině působení sklo umyjte vodou a vyleštěte mikrovláknovým hadříkem. Uvidíte, že se bude jenom lesknout!

Na připečenou mastnotu octem

S připečenou špínou si poradí také ocet nebo čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Vodu v poměru 2:1 smíchejte s octem či citronovou šťávou a vzniklým roztokem potřete znečištěná dvířka. Stejně jako u jedlé sody, tak i v tomto případě nechte působit 10 minut než celé sklo opláchnete a vyleštíte. S použitím těchto geniálních triků nebylo čištění mastných dvířek trouby nikdy jednodušší!

Související články

Zdroje: tyla.com, vlasta.cz, hobby.instory.cz