Dlaždičky se v domácnostech vyskytují především v kuchyni, koupelně a na toaletě. Vždy se jedná o poměrně vlhké prostředí, které je nejen náchylné na běžné nečistoty, ale bohužel i na výskyt plísní. Často se uchycují především ve spárách mezi dlaždicemi a jejich vzhled je bez náležitého vyčištění neestetický a hlavně nehygienický. Zkuste se inspirovat anglickými hospodyněmi, které je zásadně čistí přírodními prostředky. Které to jsou a měli byste je zkusit využít?

Jak vyčistit spáry se podívejte v tomto videu:

Zdroj: Youtube

Zbavte se nánosů mastného prachu

Prvním krokem, který byste měli udělat, je odstranit veškerou povrchovou špínu. Časem se světlé spáry bohužel ocitnou pod nánosy prachu, naschlých nečistot, někdy i rzí. Místo bělostných spár získávají nehezky žlutohnědý nádech. Než se tedy pustíte do čištění spár, otřete vlhkým hadříkem celé plochy dlaždic. Použijte k tomu teplou octovou vodu.

Čistěte po etapách

Ve chvíli, kdy jste očistili vrchní plochu dlaždic, můžete se pustit do čištění jednotlivých spár. Postupujte systematicky a po určitých sektorech, půjde vám to díky tomu mnohem rychleji. A kterých prostředků můžete využít?

Jedlá soda

Oblíbeným prostředkem anglických hospodyněk je jedlá soda. Jedná se o přírodní abrazivum, které dokáže lehce rozpustit nečistoty a špínu. Stačí ji smíchat s trochou vody a vytvořit pastu. Naneste ji na spáry a nechte alespoň hodinu působit. Při větším znečištění i déle. Následně spáry vydrhněte kartáčkem, opláchněte vodou a nechte oschnout.

Posilněte jedlou sodu octem

Tato kombinace rozpustí i zažranou špínu, a dokonce i vodní kámen. Když tyto dvě ingredience smícháte, vznikne vám kašička, kterou důkladně nanesete na spáry. Opět využijte zubní kartáček nebo lze pracovat i prsty. Nechte dlouze působit, vydrhněte a náležitě opláchněte. Ocet však nevyužívejte v případě, že máte doma mezi dlaždicemi injektážní spárovací hmotu!

Ultra silný mix

I v tomto případě využijete sílu jedlé sody, tentokrát ji smíchejte půl sklenice s jednou třetinou sklenice citronové šťávy a čtvrtinou 9 % octa. Do kyblíku z plastu nalijte sedm sklenic teplé vody a přidejte smíchanou směs. Připravený čistič naneste na spáry houbičkou nebo pomocí rozprašovače. Následně nechte opět nějakou dobu působit, a nakonec vydrhněte jako v předchozích případech kartáčkem a řádně spáry opláchněte.

Parafínová svíčka

Další vychytávkou anglických hospodyněk je i parafínová svíčka. Před jejím použitím vyčistěte spáry dle některého návodu a po oschnutí přejíždějte jejím tupým koncem mezi kachličkami tak, aby se vosk dostal do všech spár. Vytvoří impregnační vrstvu a voda i nečistoty po ní budou sklouzávat a nebudou mít takové tendence se usazovat. Stejně tak je vosková vrstva skvělým odpuzovačem vlhkosti. Vyhnete se tak nepříjemným plísním.

Související články

Zdroje: www.magazzinodellapiastrella.it, www.homeincube.cz, www.rady-kutilum.com