Čištění spár dá zabrat

Trápí vás spáry mezi obkladačkami nebo dlaždicemi, které už dávno nezáří čistotou? Ne vždycky se hodí spárovat šedým cementem a samozřejmě i ten se špiní, jen by vás špína v takové tmavší spáře nebila přímo do očí.

Co naplat, i spáry je třeba někdy vyčistit a dá se to udělat i tak, aby se následně špinily významně méně.

Na čištění spár existuje rozhodně víc než jen jeden fígl. Také účinný domácí čistící prostředek vám usnadní práci, ale budete se muset zapojit i vy. Recept, který se může hodit, najdete v tomto videu z YouTube kanálu Levelys System.

Zdroj: Youtube

Čím čistit spáry?

Čím čistit spáry? V regálech s drogistickým zbožím rozhodně najdete také speciální přípravky na spáry, nicméně nejčastěji jde o přípravky s bělidly, chlórem a dalšími velmi agresivními látkami, které porézní spáry prostě hloubkově čistí a často i zesvětlí na onu požadovanou sněhově bílou.

Kromě těchto specializovaných produktů se samozřejmě osvědčily i takové, které jste si pořídili na jinou činnost. Ředěné Savo nebo gelový čistič na mytí záchodové mísy jsou také výjimečně silná čistidla, která fungují na spáry.

Dobře použitelná je také tableta do myčky. Pokud ji namočíte ve vodě, můžete její hranou směle drhnout nejen spáry, ale i sprchový kout nebo veškeré obklady v koupelně či kuchyni.

Pamatujte ale, že při používání všech těchto agresivních čistidel je nutné používat ochranné prostředky, a to minimálně v podobně gumových rukavic. Při používání těchto přípravků mějte otevřená okna a snažte se nedýchat případné výpary.

Na spáry si můžete vzít také zcela neškodnou sodu, kterou ne ně nasypete a drhnete kartáčkem smáčeným v octě. Reakce octa a sody vám pomůže s čištěním, ale samozřejmě i tímto způsobem to dá zabrat.

Speciální pomocníci v čištění spár a trik se svíčkou

Méně práce vám zajistí výkonní pomocníci jako je parní čistič nebo rotační nástroj podobný vrtačce s kulatým kartáčkem.

Navíc v případě nutnosti je možné rotačním nástrojem a odpovídajícím vrtákem odstranit zbytky poškozené, například částečně chybějící spárovací hmoty. Takto očištěné místo můžete následně vyplnit hmotou znova.

A jak napomůže udržení čistoty spár svíčka? Porézní povrch spáry stačí parafínovou svíčkou přetáhnout. Vznikne tak tenký průhledný film, který spáru ochrání před nečistotami, zbaví ji nerovností, protože parafín na povrchu vyhladí spáru svojí vlastní hmotou.

Přitom jde o materiál, který můžete snadno vyčistit a odstranit, pokud byste chtěli spáru opravovat.

Související články

Zdroje: irecept.cz, bobvila.com