Čistá toaleta je tou nejlepší vizitkou celé domácnosti. Ovšem netýká se to jen záchodové mísy, řeč je také o tichém společníkovi na záchodě, jímž je záchodová štětka, která bývá zdrojem mnoha nebezpečných bakterií, kvůli nimž může i nepříjemně zapáchat. Jak se o ni postarat, aby byla co nejdéle jako nová?

Inspirovat se můžete na videu zde:

Zdroj: Youtube

Dejte stopku bakteriím

Zpravidla je záchodová štětka umístěna v obalu, kde je mokro a temno. Tedy v naprostém ráji, kde se nechtěným bakteriím daří, a navíc se zde výborně množí. Tyto stojany většinou nemívají žádný kryt, takže bakterie se vzduchem velmi jednoduše šíří po celém okolním prostoru a snadno se roznesou po celém bytě. Proto nikdy nezanedbávejte pravidelnou péči i o záchodovou štětku.

Jak snížit rizika

Ze všeho nejlepší je být o krok napřed a nedovolit bakteriím, aby se toulaly po vaší domácnosti. Proto byste měli štětku po každém použití důkladně propláchnout v dezinfikované vodě, a to během splachování, a pak ji nechat řádně vyschnout, než ji uložíte do stojanu.

Když budete tento postup dodržovat, její důkladná očista postačí jednou za měsíc, jinak byste ji měli řádně vyčistit alespoň jednou do týdne. Také nezapomeňte pravidelně vylévat okapanou vodu ze stojanu a nejlépe ji každý den vylijte.

Jak štětku dezinfikovat

Pokud se chcete vyhnout složitému čištění štětky, můžete ji jednou za dva dny postříkat dezinfekčním sprejem, peroxidem vodíku, vysokoprocentním alkoholem či lihem. Pak štětku umístěte na mísu a nechte ji alespoň 10 minut okapat. Následně štětiny omyjte v horké vodě, opět nechte okapat a řádně uschnout.

Bravurní trik anglických hospodyněk

Pokud chcete vyzkoušet metodu, která je hloubková a téměř bez práce, připravte si dvě základní ingredience, které nikdy nezklamou. Těmi jsou známé přírodní čističe, a to ocet a jedlá soda. A hlavně zabijete dvě mouchy jednou ranou. Nejenže se postaráte o štětku, ale v podstatě rovnou vyčistíte i stěny záchodové mísy. Jak na to?

Posypte vnitřní stěny toalety jedlou sodou a poté ji zalijte octem. Nastane pěnivá reakce, tedy smrtelný koktejl pro všechny ulpívající bakterie. Právě do něho postavte v klozetu záchodovou štětku a nechte na ni roztok alespoň 20 minut působit. Nakonec s ní vyčistěte i mísu a nechte ji řádně vysušit.

Pravidelná obměna je nutná

Ve chvíli, kdy už není štětka zcela v pořádku, neváhejte a vyměňte ji. A pokud jste šetrní k přírodě, nemusíte si pořizovat záchodovou štětku z plastu. V současné době je možné si ji pořídit v přírodním provedení. Můžete ji pak s přehledem zlikvidovat i v kompostu, pokud ho máte. Jedná se o dřevěnou štětku s rostlinnými štětinami.

Zdroje: www.snadnobydlet.cz, www.jakcistit.cz, www.realhomes.com