Jak vyčistit struhadlo?
Zdroj: Shutterstock

Jak vyčistit struhadlo dokonale, rychle a bez námahy: Pomůže jedlá soda a citron

Znáte to sami. Nastrouhali jste sýr, citronovou kůru či zeleninu a poté je potřeba struhadlo dokonale vyčistit. Mnohdy to nejde úplně dobře a zbytky surovin v otvorech ulpívají. Jak struhadlo perfektně vyčistit?

Především sýr, který je tučný a při tlaku na struhadlo měkne, se drží kovu zuby nehty. Tvar strouhacích otvorů, a je jedno zda jde o ty větší nebo ty menší či s drážkami, prostě často neumožňuje dokonalé vyčištění. Můžete se snažit sebevíc, prolévat prudkým proudem vody, používat kartáček či houbičku, někdy se prostě nepodaří všechno dostat pryč. Stává se to i u strouhání citrusů, například citronové kůry, která je častou ingrediencí pro pečení moučníků. 

Umýt struhadlo může být někdy pořádná fuška. Zdroj: Profimedia

Osvědčení pomocníci

Pomoc je snadnější, než byste si mysleli, protože stačí využít pomocníky, které míváte běžně v kuchyni po ruce. Pokud pravidelně čtete články na našem webu, víte, že jedním z nejužitečnějších věcí v kuchyni je jedlá soda. Vyplatí se jí mít neustále po ruce dostatečné množství. Stačí ji smíchat s trochou vody, vytvoří se hustá pasta a tu natřete na plochu struhadla. Chvilku počkejte, pak opláchněte pod tekoucí vodou a domyjte houbičkou. Jedlá soda funguje i v kombinaci s octem. Pastu, která vznikne smícháním sody s vodou opět natřete na struhadlo, to položte do kuchyňského dřezu a ocet na struhadlo nastříkejte rozprašovačem. Pak stačí houbičkou struhadlo omýt a je hotovo.

Stopy od sýru jdou často těžko umýt. Zdroj: Profimedia

Zázrak citron

Skvělé je, že citron, který jste před okamžikem ostrouhali, lze využít i pro vyčištění struhadla. Pomůže vám k tomu citronová šťáva, která rozpustí všemožné nečistoty, zejména, pokud na jiné části struhadla strouháte zmíněný tučný sýr. Citron rozkrojte na půlky či čtvrtky a několikrát přejeďte nakrojenou stranou po znečištěných místech. Šťávu, která na struhadle ulpěla, nechte chvíli působit a následně spláchněte horkou vodou. Houbičkou pak čisticí proces dokončete. 

Pomůže i citronová šťáva. Zdroj: Profimedia

Zdroje:www.southernliving.comsvetkreativity.cz

Akční letáky