Do čištění trouby se nikdo nehrne, nejedná se totiž o moc oblíbenou činnost. Chcete vědět, jak si tuto nepříjemnou práci usnadnit? Máme pro vás hned několik vychytávek. Stačí je jen vyzkoušet a uvidíte, že to bude téměř bez práce. Namísto nepříjemného a dlouhodobého drhnutí si můžete dát třeba šlofíka venku na teď tolik příjemném sluníčku.

Jak vyčistit troubu jako profesionál? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Připravte troubu na čištění

Začněte tím, že vyjmete z trouby veškeré mřížky, včetně postranních drátěných držáků. Vystačíte si s jakýmkoliv čističem na trouby, který nanesete v dostatečné vrstvě na vnitřní stěny včetně dvířek.

Trik s potravinovou fólií

Veškeré plochy, na které jste nanesli čisticí prostředek, obalte pečlivě potravinovou fólií. Zabrání totiž jeho vysychání a znásobí tak jeho účinek. Díky tomu se zbavíte i napečených nánosů, které byste normálně museli namáhavě a dlouze drhnout. Zaschlé skvrny potřebují k odstranění delší čas. Nechte prostředek i s folií alespoň 1 hodinu působit, a potom fólii odstraňte. Následně omyjte vnitřek trouby pomocí houbičky a vysušte do sucha. Pak už jen stačí nainstalovat zpátky veškeré vybavení trouby. Máme však pro vás i další tipy!

Super čistič z octa a citronu

I tyto 2 ingredience vám zajistí jednoduché a snadné čištění trouby. Smíchejte v pekáčku v poměru 1:1 ocet a vodu a přihoďte pár plátků čerstvého citronu. Vložte do trouby vyhřáté na 180 stupňů Celsia. Nechte alespoň půl hodiny působit, poté troubu vypněte a pekáček v ní ještě klidně hodinu ponechte. Díky vzniklé páře z připraveného roztoku se rozpustí špína a veškeré mastnoty, které pak stačí opět setřít vlhkou houbičkou nebo hadříkem.

Jedlá soda je také bezva pomocník

Rychlé čištění trouby snadno zvládnete i pomocí jedlé sody. Vyhnete se tak nepříjemnému a dlouhému drhnutí. Pokud doma jedlou sodu nemáte, můžete využít i kypřicí prášek do pečiva. Smíchejte ½ hrnku jedlé sody s teplou vodou tak, aby vám vznikla hustá pasta.

Naneste ji na stěny trouby, jen se vyhněte ventilátorům a otopným tělesům. Pak troubu ohřejte na 150 °C a poté ji vypněte. Pastu však nestírejte, ale nechte ji působit 10 až 12 hodin. Po uplynutí této doby omyjte stěny vlhkým hadříkem nebo houbičkou a nechte troubu oschnout.

Funguje i tableta do myčky

K jednoduchému čištění trouby můžete využít i klasickou tabletu do myčky. Stačí je rozpustit v trošce teplé vody a vytvořit si pastu, podobnou té jako z jedlé sody, a opět ji naneste na veškeré vnitřní plochy trouby. Opět můžete použít i trik s potravinovou fólií. Výborně funguje i na sklo dvířek. Nechte působit alespoň 30 minut. Nakonec opět fólii odstraňte, pastu setřete dočista vlhkým hadříkem a nechte troubu řádně vyschnout.

Související články

Zdroje: www.abecedazahrady.dama.cz, www.prozeny.cz, www.zbozi.cz