Vynález utěrek z mikrovlákna se stal takovou malou revolucí v čištění domácnosti, ale i například v péči o interiér auta. Jediná vada na kráse je péče o tyto užitečné pomocníky. Spousta lidí neví, jak se o ně má správně starat a zbytečně je tak ničí nebo snižuje jejich životnost. Jak tedy na správnou péči o utěrky z mikrovlákna a na úsporu peněz?

Mýtus s praním utěrek hned po nákupu

Občas se tradují názory že každou novou utěrku z mikrovlákna je potřeba před použitím vyprat v pračce. Není tomu tak. Utěrky bývají velmi dobře zabalené v obalu a jejich jakékoli znečištění je tak prakticky vyloučeno. Dobrá zpráva tedy je, že utěrku z mikrovlákna lze používat ihned. Očistu bude utěrka potřebovat po nějaké době používání, aby z ní byla odstraněna mastnota, skvrny, či zbytky čisticích prostředků.

Jak prát utěrky z mikrovlákna

Mikrovláknové utěrky lze prát v pračce na nízkou teplotu. Vhodnější je ale ruční praní. Opravdu znečištěné utěrky z mikrovlákna můžete nejprve nechat vyvařit v hrnci a pak jemně vyprat v ruce.

Jak na to, aby zmizely i ty nejzažranější skvrny, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Potřebujete větší hrnec s vroucí vodou, hrnek obyčejného octa a několik lžic sody bikarbony. Utěrky dejte do hrnce s vroucí vodou, zalijte octem a opatrně přisypejte jedlou sodu, bude to hodně šumět. Nakonec zakápněte prostředkem na mytí nádobí.

Na mírném plameni nechejte probublávat cca osm minut. Občas promíchejte. Poté sejměte ze sporáku a nechejte v hrnci mírně vystydnout. Pak obsah hrnce vylejte do čistého dřezu a utěrky ještě properte v ruce. Nechte uschnout a utěrky budou jako nové!

Proč mikrovlákno tak skvěle funguje

Nejste v používání utěrek z mikrovlákna tolik zběhlí a nevíte, jak je přesně použít? Můžete je využít prakticky na vše. Jsou dokonalým lapačem nečistot a prachu, takže údržbu domácnosti v čistotě skutečně zjednoduší.

Díky svému materiálu a jemnosti nepoškrábou žádný povrch. Utěrku v ruce nemačkejte. Naopak ji složte a držte ji na plocho. Tak můžete vyčistit nábytek mnohem efektivněji. Když se jedna plocha utěrky ušpiní, jednoduše ji přehněte a získáte další čistou.

S praním v pračce opatrně, do sušičky nikdy

Jak už jsme zmiňovali, utěrky z mikrovlákna lze prát i v automatické pračce. Perte je samostatně, ne s ostatním prádlem. Použijte vhodný prací prostředek a zvolte program buď na ruční praní, nebo na velmi jemné prádlo. Teplota vody by neměla přesáhnout 40 °C. Rozhodně utěrky nesušte v sušičce! Naopak každou po vyndání z pračky načechrejte a pověste doma na sušák nebo ven na vzduch.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, uterkazmikrovlakna.cz, m.magazinplus.cz, www.jakcistit.cz, www.detailingpro.cz