Narušují estetiku vašeho domácího interiéru nehezké fleky na zdech? Nemusíte hned přemýšlet o malování! Zkuste se raději takových míst efektivně zbavit. Když budete vědět, jak a s čím na to, ušetříte si spoustu nepříjemné námahy a jistě i finančních prostředků.

Jak použít chleba k čištění stěn? Podívejte se na YouTube video na kanálu Deco Bliss:

Zdroj: Youtube

Využijte starý chleba

Pokud se chcete zbavit skvrn na zdech, využijte střídu z chleba. Uválejte z ní prsty kuličku, kterou budete moci použít jako „gumu“. Stačí, když budete chlebem přejíždět tak dlouho, dokud naprosto nezmizí.

Funguje i jedlá soda

V mnohých případech vám pomůže i jedlá soda, která si poradí i s mastnotou. Smíchejte v misce jedlou sodu s vodou v poměru 1:2. V případě, že je skvrna velká, můžete použít větší množství jedlé sody. Vznikne vám pasta, kterou pomocí prstů nebo měkkého kartáčku naneste na inkriminovaná místa a nechte působit po dobu 30 minut. Následně pastu vlhkým hadříkem opatrně odstraňte. Pokud je flek odolný, postup zopakujte. Na závěr inkriminovaná místa otřete suchým hadříkem.

Účinný je i ocet

K likvidaci mastných skvrn můžete využít i další přírodní prostředek a tím je obyčejný ocet. V tomto případě smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a roztok naneste na veškerá znečištěná místa. Nechte působit alespoň 15 minut a plochy pak otřete opatrně vlhkým hadříkem a nechte oschnout.

Pomůže i olej

Na mastné skvrny platí i použití oleje. Naneste si ho trochu na suchý hadřík a očistěte s ním špinavý povrch. Olej rozpustí nános mastnoty a místo lze jako v předchozích případech jen setřít čistým vlhkým hadříkem a nechat doschnout.

Spasitelem je i křída

S fleky na zdech vám pomůže i obyčejná křída. Omítku nijak nepoškodí a případnou mastnotu do sebe vpije. Špinavá místa přetáhněte několikrát po sobě křídou a nechte nános působit až do druhého dne. Pak jej oprašte štětcem nebo suchým hadříkem či houbičkou, případně postup zopakujte.

Související články

Zdroje: www.rady-navody.cz, www.idnes.cz