Některá zvířata nejsou pod vlastní střechou vítaná. Mezi takové patří zcela jistě kuna. Ačkoliv vypadá velmi roztomile, je vychytralá a obezřetná. Proto je nutné předcházet jejím návštěvám, anebo co nejrychleji a nejúčinněji zareagovat. Jak můžete kuny od vašeho domova odradit, aby už se k vám nevracely? Ačkoliv to mnohdy není snadné, některé metody jsou účinné a slaví náležitý úspěch.

Dejte si pozor na kuny ve střeše. Na zajímavé rady se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Přírodní bydlení:

Zdroj: Youtube

Kuna se adaptovala na člověka

Kuna je ve skutečnosti krásná lasicovitá šelma, která se během svého vývoje dokonale adaptovala na lidskou společnost. A to až tak, že jí není nijak cizí se v ní na dlouho usídlit. V tomto případě se jedná o kunu skalní, ta lesní se drží svého terénu a o člověka nemá žádný zájem. Jakmile se objeví u vás doma, věřte, že máte na nějaký čas o zábavu postaráno. Kromě toho, že budete mít ve svém okolí poměrně nepříjemný odér, stejně tak narazíte na výkaly a bude vás též obtěžovat nepříjemné a opakující se dupání. V horších případech vám kuna může poničit i tepelnou izolaci. Proto jednejte nejlépe ihned a rychle ji z vašeho domova vyžeňte.

Utěsněte veškeré skuliny

Kuna se díky svému tělu protáhne i neuvěřitelně malými otvory a mezírku pro vniknutí do lákavého prostoru si velice snadno najde opravdu všude. Vyplňte proto rizikové prostory nízko expanzní pěnou, nebo použijte ochranné kovové sítě, které kuny nedokáží prokousat. Co je však nutné udělat, když už k vám chodí pravidelně?

Pasti a lapače

Využít můžete sklopné pasti, které jsou spolehlivé a šetrné! Stačí je políčit v místech, kde se kuna pravděpodobně pohybuje a samozřejmě do ní vložit návnadu. Nezapomeňte na to, že je u nás chráněná, a proto je nutné ji buď uvěznit a odvézt alespoň 10 km daleko, anebo využívat odpuzovací prostředky.

Tip

Jako účinnou návnadu můžete použít například kousek vajíčka, masa, anebo sušené ovoce. Kuny obzvláště milují švestky a třešně.

Moderní doba sází na LED světlo

Výše zmíněnou metodu můžete zkombinovat s plašiči v podobě LED světel. Na šelmu se jedná o tak ostré světlo, že ho naprosto nesnáší, a proto se mu vyhýbá. Instalujte v rizikových místech LED světla a nejlépe s pohybovým čidlem. Ve chvíli, kdy se zvíře pohne, čidlo se aktivuje a prudké světlo ho vyplaší. V současné nabídce jsou i LED světla s bleskem. Jedná se nejen o nepříjemné silné světlo, ale i zvuk, který není kunám příjemný.

Zvukové plašiče

Ano, kuny reagují nepříznivě i na některé sluchové podněty. Proto si můžete pořídit i různé elektronické plašiče. Vydávají vysoký ultrazvukový tón, který je pro kuny nesnesitelný, a proto okupovaný prostor raději opustí. Jsou však schopné si na některé frekvence brzy zvyknout, a proto raději vybírejte odpuzovače s proměnlivým tónem.

Související články

 Zdroje: www.ctidoma.cz, www.bydleni.instory.cz. www.idnes.cz