Můžeme se přesvědčovat o jejich prospěšnosti a ujišťovat se navzájem, že nemají sebemenší důvod chtít nám jakkoliv ublížit, přesto pavouky v domě nebo v bytě uvítají jen skuteční nadšenci pro tento živočišný druh. My ostatní se je budeme hodně rychle a důsledně snažit přesvědčit, že je nejvyšší čas k odchodu. Nemusíme je hned zabíjet, bude stačit se s nimi “rozumně domluvit” jejich, tedy zcela přírodní řečí. 

Jak vyhnat pavouky z bytu ukáže i video na youtube z dílny The Home Depot. Silní arachnofobici by měli předem vědět, že video obsahuje přímé záběry pavouků.

Zdroj: Youtube

Je to jednoduché: uklízejte!

První a hlavní metodou, jak udržet pavouky co nejdále od našich pokojů, je jednoduše důsledný úklid a pořádek. Jen si vzpomeňme, kde najdeme pavouky nejčastěji? Pokud se nevydají na výlet nebo na lov, budou s největší pravděpodobností ukryti v koutě v hromadě dlouho nepoužívaných věcí.

Nepřipravujme jim proto takové úkryty a nebudeme se muset divit, jakých rozměrů třeba takový pokoutník může dorůstat. Stačí věřit, že mnohem větších, než jaké stačí průměrnému arachnofobikovi na mírný infarkt. Proto: uklízejme! 

Pozor na prasklinky

Další podmínkou, která udrží osminožce dál od našich vlastních prostor, je péče o dům. Pamatujte si, že se dovnitř dostanou i skulinami, o nichž sami ještě ani nevíme.

Proto je nutné dobře utěsnit okna i dveře a kdykoliv vznikne prasklina, okamžitě se postarat o nápravu nežádoucího stavu. Jinak můžeme ke každému takovému “vchodu” rovnou položit malou pozvánku pro pavouky a další nevítané návštěvníky. 

Silné vůně je odradí

Prozatím jmenované body byly spíše preventivního charakteru, my se ale proti pavoukům můžeme bránit také aktivně. Tito tvorové si totiž vůbec nelibují v silnějších vůních, a to jak syntetických, tak ale ani v těch přírodních.

Proto jim můžeme taktně naznačit, že se mají držet jen venku, například natřením rámů oken nebo dveří esenciálním olejem, přičemž ty nejsytější vůně budou také nejlépe fungovat. Které to jsou? Tak například máta peprná, eukalyptus, citronová tráva nebo úžasná levandule. Riskantní místa můžete olejem přímo potřít, ale bude stačit i vodný roztok v poměru 1:1, který na potřebné části domu nanesete rozprašovačem. 

Zlikvidujte mouchy, postaráte se i o pavouky

Pavouci, jako všichni živí tvorové, musí také něco jíst. A protože se živí převážně hmyzem, dává nám to naději, že pokud nenecháme v domě volný prostor mouchám, muškám a dalším drobným živočichům, nebudou mít pavouci důvod u nás zůstávat.

Proto se vyplatí postavit na okno také květináče s rostlinami, které odpuzují létající hmyz. Může to být afrikán, různé bylinky nebo již zmiňovaná levandule, ale i mnohé další. 

Jak je na tom okolí domu?

Nakonec ještě jeden bonus navíc: Zamysleme se také nad tím, jak se pavouci dostávají k oknům a kde se v přírodě vyskytují ve větším množství. Jistě dojdeme k závěru, že jsou schopni vylézt po fasádě domu, což je jistě pravda.

Ale čím více vegetace se jí bude dotýkat, tím více jednoduchých příležitostí k “útoku” na náš domov pavouci dostanou. Proto bude vhodné obejít dům a zasáhnout všude tam, kde jsou keře nebo větve stromů příliš blízko oknům. 

Proč se jich vlastně bojíme?

Pavouci jsou jedni z nejobvyklejších původců fóbie (v tomto případě arachnofobie). Ta má podle vědců svůj původ v dávné historii lidstva, kdy jsme se jako druh museli obávat útoků mnoha jedovatých a nebezpečných zvířat, pavouky nevyjímaje.

Ti, kteří se dnes pohybují v našich zeměpisných šířkách tak nebezpeční většinou nejsou, přesto jejich zpozorování vyvolává mnohdy až hysterické reakce. Nemá cenu přesvědčovat arachnofobiky, že je jejich obava zbytečná, vědí to sami, ale svoje emoce jen těžko ovládnou. Proto se raději snažme, aby naše domovy zůstaly i z tohoto pohledu pro všechny bezpečné. Můžeme pro to udělat hodně.

Související články

Zdroje: www.countryliving.com, www.wilsonscolchester.com, smithspestmanagement.com